922/​700

Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)

Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)

Rund lågkrukke af stentøj dekoreret med Clair de Lune glasur. Sign. monogram. Kgl. P. Udført 1962. Forsynet med låg og stand af patineret og delvis forgyldt bronze. Ej stemplet. H. 19. Diam. 12,5.

Naturens kraft – Georg Jensen og Axel Salto, design, 19. september 2024

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK