Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 2/2”. Væglampe med stel af bruneret messing, skærme af grønlakeret kobber, bundskål af ravfarvet glas. Skærmholder med trådben. Stemplet PH-2, Patented. Ophæng af bøg, afbryderhus af bakelit med gennemgående afbryder. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. L. 35.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Skærme med afskalninger i lakering primært på U-skærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
25 bud