922/​126

David Ryckaert III (f. Antwerpen 1612, d. sst. 1661)

Landsbyskomageren. “Den Kraftige Graaskæg har sat sin flade røde Hue skraas paa den skaldede Isse, og er ufortrøden og veltilfreds ved sit Arbejde. Rispen har han trukket ud og strammer nu efter. Bagved ham staar en Støvle spændt paa Blokken, og foran han paa Disken ligger dens Mage mellem det andet Værktøj. Konen passer sin Dont i Skorstenen. Den eneste Møbel, man forresten ser i den fattige Stue, er et Madskab, gammelt, som dets Ejermand, men ej nær saa vel conserveret.” Usigneret. Olie på træ. 62×80.

Proveniens: Lensgreve F. C. Moltke, Bregentved. Solgt dennes auktion "Fortegnelse over en samling gamle hollandske malerier tilhørende lensgreve F. C. Moltke, Bregentved”, Winkel & Magnussen 96, i Moltkes Palæ, 1931, nr. 117 afb. s. 39. Bruun Rasmussen auktion 34, 1952 nr. 173 afb. s. 86 (Her fejlagtigt angivet med målene 75×81)

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?