2104/​1015

Dansk design

Standerlampe af messing med justérbar arm. Udført for Magasins lampeafdeling, 1930erne. H. 169.

Litteratur: Samme model i bordlampe-variant afbilledet og beskrevet i Bygge & Bo, 1937.

Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre buler på fod. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 26. januar 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK