2104/1015
Dansk design
Standerlampe af messing med justérbar arm. Udført for Magasins lampeafdeling, 1930erne. H. 169.
Litteratur: Samme model i bordlampe-variant afbilledet og beskrevet i Bygge & Bo, 1937.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre buler på fod. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag