2346/709
Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
Tre figurgrupper af stentøj modelleret i form af hhv. en elefant, en bjørn og bjørn med unge. Dekoreret med Sungglasur med enkelte blå elementer. Sign. monogram, hhv. 20133, 20206 og 21200. Kgl. P. H. hhv. 17,5, 16,5 og 23. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 14. november 2023
Vurdering
Hammerslag