2439/​1714

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 567”. Spisebord af mahogni, oval top med udtræk samt to tillægsplader. Stel, sarg samt støtteben af massiv mahogni. Formgivet 1952. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. H. 72,5. L. 176/240/304. B. 130.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1952. Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bd 3, s. 212–213.

Dette emne handles i fuldmoms

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Fra i Lyngby
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1092638 4.600 DKK