H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Sommerdag i Jyllinge med nyudsprungne syrener og to piger, der mødes. Sign. H.A. Brendekilde 22. Olie på lærred. 51×57.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019