915/​108

Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)

Interiør fra mit hjem i København. Min kone skriver. Sign. V. Johansen 1906. Olie på lærred. 67 × 56.

Udstillet: Toronto International Exhibition (Danish section), 1929. Kastrupgårdsamlingen, Randers Kunstmuseum og Skagens Museum, “Viggo Johansen”, 1996–1997.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 596, 1994 nr. 36. Her erhvervet af nuværende ejer.

Hustruen Martha var gennem hele ægteskabet hans store støtte og sparringspartner. Hun blev et yndet motiv for maleren enten alene eller med et eller flere af deres i alt seks børn.

Elisabeth Fabritius har i katologet til den ovennævnte udstilling i 1996–1997 meget rammende beskrevet Viggo Johansen og hans kunst: “Viggo Johansen selv var eksklusiv, helt opslugt at det maleriske, men hans kunst indbyder til indlevelse i et meget personligt univers, til psykologiske tolkninger og til rige, koloristiske oplevelser. Det er kvaliteter, der kræver stilhed og koncentration, der vil være givende også i en hektisk nutid.” Nærværende maleri lever til fulde op til det udsagn.

Maleriet er gengivet på et foto fra kunstnerens hjem i Gothersgade 143, København.

Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 18. september 2023

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK