Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
Armstol af formbøjet, lamineret birk. Sæde og ryg betrukket med lyst, stribet stof. Model 34/402. Formgivet 1933. Udført 1930erne af Oy Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B for Artek, Finland.
Proveniens: Professor Erik Lindahl, Uppsala, Sverige. Købt i 1930erne.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag. Betræk med pletter og smuds. Ene samling ved sæde/forben med mindre revner i træ samt limrester i samling.
Moderne kunst og design, 13. januar 2015
13 bud