1503/​777

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

Armstol af formbøjet, lamineret birk. Sæde og ryg betrukket med lyst, stribet stof. Model 34/402. Formgivet 1933. Udført 1930erne af Oy Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B for Artek, Finland.

Proveniens: Professor Erik Lindahl, Uppsala, Sverige. Købt i 1930erne.

Brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag. Betræk med pletter og smuds. Ene samling ved sæde/forben med mindre revner i træ samt limrester i samling.

Moderne kunst og design, 13. januar 2015

Vur­dering

8.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

13 bud

8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK