2425/​7522

Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)

Portræt af Henrik Scharling (1836–1920). Sign. C. B. 5. Marts 62. Tusch og pen på papir. Bladstørrelse 27×18,5. Uindrammet.

For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.

Udstillet: Brigham Young University Museum of Art, “Lasting Impressions: Etchings and Drawings by Carl Bloch”, 2018.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AII-3).

Den danske teolog og forfatter Carl Henrik Scharling påbegyndte 1860 en tre år lang dannelsesrejse, der tog ham fra England via Italien til Egypten. Påbegyndt i Strasbourg og færdiggjort på Nilen, udsendte han under pseudonymet Nicolai, 18 Aar gammel, Ved Nytaarstid i Nøddebo Præstegaard – en roman hvor tidens samfundsanliggender bliver bragt til debat. Den unge Nicolai er den unge erotiker og æstetiker ”Corpus Juris” den moderne samfundsreformator, mens teologen ”Gamle” repræsenter den traditionsbundne præstegårdskultur. Trods pseudonymet var Scharling selv af den gamle skole, og han ytrede en livslang modstand mod samtidens kulturradikale strømninger.

Minimale håndteringsmærker langs kanter og i hjørner.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

12 bud

25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK