921/​148

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

“Et frieri”. Ung fisker og strikkende pige i en døråbning. Sign. M. Ancher 1878. Olie på lærred. 62×42.

Elisabeth Fabritius' fortegnelse over Michael Anchers malerier nr. 132.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 486, 1986 nr. 16, afb. s. 21. Bruun Rasmussen auktion 737, 2004 nr. 2057, afb. s. 62. Bruun Rasmussen auktion 747, 2005 nr. 1048, afb. s. 47.

Mødet mellem de to unge i døråbningen stammer fra en periode (1877–78), hvor Michael Anchers produktion var begrænset. Folkelivsbilleder som dette, med et præg af guldalder og nationalromantik, optog Ancher i karrierens tidlige år. Samtidig prøvede han kræfter med de store figurbilleder, men udførte også mere realistiske virkelighedsstudier, der peger frem mod 1880'ernes moderne strømninger. Fra anden halvdel af 1870'erne kendes flere folkelivsbilleder, hvor fiskerungdommen er i centrum, som “En forlovelse ved aften i en fiskerhytte” fra 1876 og “Fiskeren der skal ud paa Fangst, tager Afsked med sin Førstefødte” fra 1878 (Elisabeth Fabritius' fortegnelse over Michael Anchers malerier nr. 83 og 127). Sidstnævnte er malt samme år som billedet her og synes at tage tråden op fra den neddæmpede frierscene: her er et andet ungt par nået et skridt videre på livets vej, idet fiskeren siger farvel til sin unge kone og barnet. Såvel frier- som afskedsscenen foregår i døråbninger, der på et helt konkret plan har givet Ancher mulighed for at arbejde med spændende lysvirkninger, men som vel også har symbolsk betydning som tærskler til udvikling og fremtid.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

365.000 DKK