924/​912

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Høvdingestol”. Lænestol med stel af teak. Sæde, armlæn samt dybthæftet ryg betrukket med patineret naturskind. Formgivet 1949. Udført ca. 1960 hos snedkermester Niels Vodder, stemplet.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer hos Bruun Rasmussen, auktion 914, lot nr. 214. Proveniens: Erhvervet af nuværende ejeres forældre omkring 1960.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 124–125.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?