2433/907
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 671”. Tre-personers sofa med stel af formbøjet, lamineret eg, ryg udspændt med flagline. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med grønligt møbelstof. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. L. 185 cm.
Model præsenteret på Skandinavisk Møbelmesse i Malmö 1967.
Litteratur: Mobilia nr. 143, juni 1967.
Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle finérafslag.
Vurdering
Hammerslag
12 bud
950466 | ||
893739 | ||
950466 | ||
893739 | ||
1068767 (Autobud) | ||
893739 | ||
1068767 | ||
893739 (Autobud) | ||
1068767 | ||
893739 (Autobud) | ||
970848 | ||
893739 |