Strömgren & Olsen
Observationsur af sølv. Nr. 536. Ankergang og kroneoptræk. Middel- og stjernetidsangivelse. Hvid emaljeskive med to timevisere, to minutvisere og én sekundviser. Skive signeret “Patent Strömgren og Olsen”. Tekst nedenunder synes udvisket/overmalet. Støvkapsel af sølv. Ø 61 mm. Uret er produceret of Alex Hüning, Genève - stempel herfra i urets bagkasse. Kasse ydermere stemplet “84”, “54338”. 1918–19.
Jens Olsen (1872–1945) er mest kendt for Verdensuret, som i dag kan besøges i Københavns Rådhus. Længe før arbejdet på dette blev påbegyndt, lavede Jens Olsen, i samarbejde med Elis Strömgren (astronomiprofessor på Københavns Universitet), dette lommeur. Der kendes til færre end 30 overlevende eksemplarer. Produktionen startede med ur nr. 501 - antageligt for at få uret til at virke som en succes hos de tidlige kunder.
Kommissionsbud