921/​492

Harry Carlsson (f. København 1891, d. sst. 1968)

“Dame i korrekt paaklædning”, 1940. Sign. hc. Olie på træplade. 44×29.

Litteratur: S. Saabye: “Harry Carlsson - den glemte surrealist”, København, 1982, nr. 140, gengivet side 48. Litteratur: Poul Gammelbo: “Harry Carlsson”, CRAS, tidskrift for kunst og kultur, september 1973. Udstillet: “Surrealisme. Wilhelm Freddie, Erik Olson, Elsa Thoresen, Harry Carlsson, Vilhelm Bjerke-Petersen” Raadhuspladsens Udstillingssal, Raadhusplads 59 (ved Palace Hotel), København, oktober 1940, kat. nr. 64. Udstillet: “De 11”, Den Frie Udstillingsbygning, København, 13–27. januar 1945, kat. nr. 35. Udstillet: "Harry Carlssons en dansk surrealist. Malerier tegninger objects trouvées, Galleri 38, København, 21. september - 21. oktober 1973, kat. nr. 51.

Proveniens: Gave fra kunstneren til nuværende ejers svigerfar.

Moderne malerier, 11. juni 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK