919/​91

Christine Swane (f. Kerteminde 1876, d. Farum 1960)

Opstilling med vibeæg i kander, 1907. På bagsiden; en ung kvinde ammer. Usign. Olie på lærred. 83×72.

Udstillet: Kunstforeningen, København, 1957, kat. nr. 3. Proveniens: Kunstnerens familie.

Christine Swane er som søster til maleren Johannes Larsen fra starten inkluderet i en større kreds af udøvende kunstnere og finder i sin bror en god støtte til vejen mod en kunstnerisk karriere. Hun bliver uddannet på Kunstakademiet fra 1898–1901, men modtager sideløbende og efterfølgende undervisning af Fritz Syberg, J.F. Willumsen og Harald Giersing. Omkring 1910 gifter hun sig med maleren Sigurd Swane. Ægteskabet går i opløsning i 1920, men i modsætning til mange andre kvinder i tidens kunstnerægteskaber, fortsætter Swane sin karriere og udvikling som kunstner.

Dobbeltbilledet på auktionen her byder på to motiver fra Swanes hånd. I starten af hendes kunstneriske virke er udgangspunktet Fynbomalernes naturalisme, hvilket kan ses på hendes tidlige blomsterbilleder. Motivet her med nyplukkede lilla Vibeæg placeret i to glaskander mod en blåmalet væg, viser fin iagtagelsesevne, udpræget koloristisk forståelse og præcision i gengivelserne af det sete. Senere udvikler hun sit eget billedsprog, hvor især hendes diskrete kolorit, giver hende et særegent udtryk. Det har formentlig ikke været helt nemt som ung kvindelig kunstner at få råd til nye lærreder på den tid. På det anden side finder vi et stille portræt med en kvinde, der ammer en nyfødt. De portrætterede er formentlig Swanes svigerinde Johanne, med sønnen Erik - også kaldet “Tinge”. Dog kan det også være Alhed med sønnen Johan. Kvinden er iført almuetøj og stilfærdigt koncentreret om den lille. Mor og søn danner en stærk symbiotisk figur i forgrunden, holdt i afdæmpede blå og rosa nuancer, der står i kontrast til baggrundens jordfarver.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Kunstens kvindelige pionerer, 4. marts 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK