2436/871
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Rektangulært “Shaker” spisebord af massiv bøg. Model C 18. Formgivet 1946. Udført for FDB Møbler. H. 73. L. 160. B. 82.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle tørringsrevner. Løs plade, skruer medfølger.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Vurdering
Hammerslag