2033/​277

Claus Bohn Jørgensen

Bornholmsk barok standur med spilleværk i kasse af bemalet træ, værk med kvarterslag, slagklokke og fire fire klokker, blåmalet urskive af metal og gennembrudte forgyldte hjørne ornamenter, timekrans af tin med romer og arabertal samt plakette sign. Claus Bohn, Bornholm, No. 169. Danmark, 18. årh.s første halvdel. H. 231 cm. W. 61 cm. D. 35 cm.

Den selvlærte urmager Claus Bohn Jørgensen fra Rønne var oprindeligt udlært skibstømrer og fik borgerskab i 1748.

Tre lodder, pendul, nøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

5.000–7.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

21 bud

(Autobud) 11.000 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK