922/44
Meget stor glaskrone af Böhmisk glas med 22 svungne lysarme i to etager monteret til el. 19. årh.s slutning. H. 210. Diam. 120.
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Bankrådssalen. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Danske Bank – antikviteter, kunst og design, 16. september 2024
Vurdering
Hammerslag