Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Moderne malerier
Kunstens kvindelige pionerer
2425/505
Ebba Carstensen: Høstlandskab, 1956. Sign. Ebba Carstensen; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 116.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2416/595
Ragnhild Keyser: Dobbeltportræt, ca. 1920. Usign. Olie på lærred. 81 x 54.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
919/134
Rita Kernn-Larsen: "En cas que" (Dialog), 1936. Sign. rk-l. Olie på lærred. 47 x 56.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
240.000 DKK -
919/132
Else Alfelt: ”Forsen”, Lapland, Sverige, 1947. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på krydsfinér. 106 x 126.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
919/123
Anna E. Munch: Selvportræt som maler. Usign. Olie på lærred. 81 x 68. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
919/122
Gerda Wegener: "På balkonen" og "Udsigt over bjerge". Begge sign. på udstillingsetiket på bagsiden. Olie på malerplade. Hver 22 x 27. (2)
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
919/117
Ulrika Marseen: Organisk figur. Sign. UM 84. Elmetræ. H. 148.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
919/115
Rita Kernn-Larsen: Komposition i grønt og gult, 1930erne. Sign. rk-l. Olie på lærred. 60 x 45.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
919/111
Rita Kernn-Larsen: "Opvågning", 1930erne. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 25.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
450.000 DKK -
919/102
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Sign. rk-l samt på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 50.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
919/92
Tove Jansson: Opstilling. Sign. Tove 39. Olie på masonit. 50 x 65.
Vurdering :
350.000–400.000 DKK Hammerslag:
230.000 DKK -
919/91
Christine Swane: Opstilling med vibeæg i kander, 1907. Usign. Olie på lærred. 83 x 72.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
919/90
Astrid Holm: Stående kvindelig model. Sign. A.H. samt A. Holm. Olie på lærred. 41 x 27.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK