Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
i Lyngby
Ældre malerier
Kunstens kvindelige pionerer
919/131
Anna Lejmann: "Interiør fra et drivhus". Sign. Anna Lejmann. Olie på lærred. 63 x 69.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
919/130
Emilie Mundt: Mark med hjortetrøst. Sign. E. Mundt Vallerød 1896. Olie på lærred. 35 x 46.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
919/128
Elisabeth Jerichau Baumann: En ung kvinde og en fisker. Sign. Elisabeth Baumann Jerichau 18[??]. Olie på lærred. 69 x 55.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
919/126
Elisabeth Jerichau Baumann: La pensierosa. En italiensk pige med tamburin. Sign. Elisabeth Jerichau Baumann 1875. Olie på lærred. 47 x 47.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
919/125
Elisabeth Jerichau Baumann: En kvinde fra Capri, der bærer kviste på hovedet. Sign. Olie på lærred. 50 x 39.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
919/121
Edele Christiane Margreta Schreiber: "En norsk Bondepige". Usigneret. Olie på lærred. 91 x 73.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
919/119
Anthonore Christensen: Skovbund med anemoner og vorterod. Sign. monogram 1899. Olie på lærred. 126 x 97.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
919/118
Eleonore Tscherning: En kunstner sidder og maler i skovlysning. Usigneret. Olie på papir. 27 x 36.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
919/114
Agnes Slott-Møller: "Hyldebusken". Usigneret. Olie på lærred. 46 x 60.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
919/113
Bertha Wegmann: "Kappede piletræer". Sign. B. W. Olie på lærred monteret på træ. 47 x 63.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
919/110
Bertha Wegmann: En ung kvinde i tanker. Sign. B. Wegmann 1879. Olie på lærred. 100 x 61.
Vurdering :
800.000–1.000.000 DKK Hammerslag:
520.000 DKK -
919/100
Bertha Wegmann: "Lille Pige med en Pusteblomst". Sign. B. Wegmann 1909. Olie på lærred. 59 x 43.
Vurdering :
130.000 DKK -
919/96
Olga Meisner-Jensen: Blomster i en solrig vindueskarm. Sign. monogram. Olie på plade. 82 x 76.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
919/89
Anna Ancher: Ungt par fra Skagen sidder i en døråbning. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 62 x 48.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
919/87
Agnes Slott-Møller: Ung kvinde ved et kniplebræt. Sign. Agnes Rambusch Oct. 85. Pastel på papir. Lysmål 50,5 x 47,5.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
919/86
Elisabeth Jerichau Baumann: Kunstnerens datter læser en bog. Sign. Elisabeth Jerichau Buamann. Olie på lærred. 50 x 42.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
919/85
Augusta Dohlmann: Opstilling med pæoner i en glasvase. Sign. A. Dohlmann 86 [?]. Olie på lærred. 72 x 57.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK