Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Ældre malerier, møbler og varia
2411/61
Bertha Wegmann: Studie til portræt af Marie Triepcke, senere gift Krøyer. Ca. 1885. Usigneret. Pen på papir. Bladstørrelse 12,5 x 10. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2411/51
Effie Hegermann-Lindencrone: Vase af krakelé porcelæn. Sign. monogram. 1846/27. B&G. H. 18 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2411/49
Eleonore Tscherning: Parti fra bredden af en sø. Usigneret. Betegnet på blændrammen Eleonora Tscherning. Olie på papir monteret på lærred. 25 x 35.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2411/46
Christine Normann: Opstilling med lyserøde roser på en sten og en fuglerede. Sign. Olie på lærred. 47 x 39,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2411/37
Augusta Dohlmann: Opstilling med syrener i en kobbervase. Sign. monogram. Olie på lærred. 64 x 51.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2411/31
Anthonore Christensen: Et blomstrende citrontræ. Sign. monogram Syracus 1872. Olie på lærred monteret på malepap. 28 x 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
2411/25
Bertha Wegmann: Kunstnerens selvportræt. Sign. B. Wegmann. Bly på papir. Bladstørrelse 18,5 x 17. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2411/19
Dorothea Sharp: "Market Place Cassis". Sign. Dorothea Sharp. Olie på plade. 35 x 25,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2411/13
Julie Hamann: Opstilling med blomster og bøgegrene i vase. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2411/4
Agnes Slott-Møller: "Fru Mette". 1901-02. Sign. Agnes Slott-Møller. Olie på lærred. 37 x 32.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2411/7
Bertha Wegmann: Opstilling med hvide hortensiaer i en Delft vase. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 71,5 x 47,5.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2411/1
Agnes Slott-Møller: "Landskab i Aftenskumringen, Vejlesø". Sign. Agnes Slott-Møller 1929. Olie på lærred. 76 x 31. Samtidig kunstnerramme.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK