Barbro Nilsson: "Gulspättan". Håndvævet tæppe af uld i "gobelin" teknik med mønster i gule, grønne og grå nuancer. L. 255. B. 180.
Vurdering
:
Hammerslag:
Rigmor Andersen: Reolvæg af oregonpine bestående af fem bogreoler og et skab monteret på sortlakerede sokler. (6)
Vurdering
:
Hammerslag:
Tove & Edvard Kindt-Larsen: Sæt på seks stole af riopalisander. Betrukket med hvidt skind. Udført hos snedkermester Thorald Madsen med plakette herfra. (6)
Vurdering
:
Hammerslag:
Ulla Kockum, tilskrevet: Håndvævet tæppe af uld i rölakan teknik med geometrisk polykromt mønster gulgrå base. Antageligt udført hos jönköping Läns Hemslöjd
Vurdering
:
Hammerslag:
Svea Norén: Håndvævet tæppe af uld i rölakan teknik med geometrisk mønster i gule, brune og grønne nuancer på lys grå base. L. 240. B. 168.
Vurdering
:
Hammerslag:
Vurdering
:
Hammerslag:
Ingrid Hjelmvik-Welander: "Rutprick brun". Håndvævet tæppe af uld i rölakan teknik med geometrisk mønster i brune nuancer. Sign. IW og JLH.
Vurdering
:
Hammerslag:
Svea Norén: Håndvævet tæppe af uld i rölakan teknik med geometrisk polykromt mønster. L. 285. B. 200.
Vurdering
:
Hammerslag:
Rigmor Nielsen: Standerlampe med stel af messing monteret på konisk base af keramik. Udført hos Søholm. H. 160.
Vurdering
:
Hammerslag:
Barbro Nilsson: “Blåspättan”. Håndvævet tæppe af uld i gobelin teknik med svungent mønster i blå og lilla nuancer.
Vurdering
:
Hammerslag:
Rakel Carlander: "Björkebo". Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. monogram RC.
Vurdering
:
Hammerslag:
Nea Hållfast: "Tulpan". Rölakan tæppe af uld med geometrisk mønster i form af tulipaner i grøne, blå, brune og grå nuancer. Sign. NH og KH.
Vurdering
:
Hammerslag:
Kerstin Butler: "Åsa". Håndvævet tæppe af uld i rölakan teknik med mønster i blå nuancer. Signeret KB SKLH Udført 1968 hos Södra Kalmar Läns Hemslöjd.
Vurdering
:
Barbro Nilsson: "Snedrutan, grön". Håndvævet tæppe af uld i reliefflossa teknik med geometrisk mønster med grønne felter. Formgivet 1950. Sign. AB MMF BN.
Vurdering
:
Hammerslag:
Barbro Nilsson: "Violetta". Håndvævet tæppe af uld i flossa teknik. Sign. ABMMF BN. Udført hos AB Märta Måås-Fjetterström.
Vurdering
:
Hammerslag:
Ann-Mari Forsberg: "Tobias". Håndvævet tæppe af uld i rölakan teknik med geometrisk mønster i blå og violette nuancer. Formgivet 1953.
Vurdering
:
Hammerslag:
Ann-Mari Forsberg: "Ovala Ryan". Håndvævet tæppe af uld i rya teknik med geometrisk polykromt mønster. Formgivet 1947.
Vurdering
:
Hammerslag:
Puk Lippmann: Rektangulært håndvævet rødt unika gulvtæppe. Kanter med geometriske mønstre i rød, gul, grøn og blå.
Vurdering
:
Hammerslag:
Kerstin Butler: "Röd rutig". Håndvævet tæppe af uld i rölakan teknik med geometrisk mønster i rød og lys grå. Signeret. KLM KB. Udført hos Kalmar Läns Hemslöjd.
Vurdering
:
Hammerslag:
Anna-Greta Sjöqvist: Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med geometrisk mønster i blå, brune og grå nuancer.
Vurdering
:
Hammerslag:
Grete Jalk: Et par skalstole af formspændt teak finér. Model PJ 9/1. Formgivet 1963. Udført hos P. Jeppesen, Store Heddinge. (2)
Vurdering
:
Hammerslag:
Märta Måås-Fjetterström: “Vita Rutmattan”. Håndvævet uldtæppe i “rölakan” teknik. Geometrisk mønster i hvide, røde, grønne og blå nuancer. Sign. AB MMF.
Vurdering
:
Hammerslag:
Berit König: Håndvævet tæppe af uld i rölakan teknik med geometrisk mønster i gule, røde, blå og hvide nuancer. L. 245. B. 165.
Vurdering
:
Hammerslag:
Rigmor Andersen, Annelise Bjørner: Todelt gateleg spisebord af mahogni med to D-sektioner med opklappelige plader.
Vurdering
:
Hammerslag:
Rigmor Andersen: Klædeskab af Oregon pine og mahogni med to låger, bag hvilke hylder, skuffer og bøjlestænger.
Vurdering
:
Hammerslag:
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med azurblå glasur. Øverste kant med turkisblå glasur. Diam. 18,5.
Vurdering
:
Hammerslag:
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med hvid glasur. Øverste kant dekoreret med koboltblå glasur. Sign. alev M44. Unik. H. 12. Diam. 15.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bodil Manz: Oval skål af tyndt porcelæn med trappe-væg. Dekoreret med sortglaserede geometriske mønstre. L. 27.
Vurdering
:
Hammerslag:
Alev Ebüzziya Siesbye: Meget stor skål af stentøj, dekoreret med lys blå glasur. Øverste kant med blåviolet glasur. H. 25,5-26. Diam. 45.
Vurdering
:
Hammerslag:
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med rosa glasur. Sign. alev '87. Unik. H. 13,4-14. Diam. 31
Vurdering
:
Hammerslag:
Gertrud Vasegaard: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med transparent gråhvid og mørkebrun glasur. Sign. monogram 1986. Unik. H. 14. Diam. 24.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bodil Manz: Stor oval sekstenkantet skål af porcelæn. L. 50,5.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bodil Manz: Stor oval sekstenkantet skål af porcelæn. H. 24. B. 33,5. L. 41.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bodil Manz: Stor oval sekstenkantet skål af porcelæn. Unik. H. 18. B. 33. L. 41.
Vurdering
:
Hammerslag:
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulært fad af stentøj dekoreret med transparent grøn glasur. Sign. alev '74. Unik. H. 9,8-10,6. Diam. 37,5-37,9.
Vurdering
:
Hammerslag:
Alev Ebüzziya Siesbye: Skål af stentøj dekoreret med lyngfarvet glasur. Øverste kant med en anelse mørkere nuance brunviolet glasur. H. 10,7-10,9.
Vurdering
:
Hammerslag:
Eva Stæhr-Nielsen: Kolossal gulvkrukke af stentøj modelleret i let firesidet form og med mønstre i relief. H. 84.
Vurdering
:
Hammerslag:
Eva Stæhr-Nielsen: Rund gulvvase af chamottestentøj. Modelleret med traner i relief. H. 45.
Vurdering
:
Hammerslag:
Jeanne Grut: "Blå fisk"/"Coelacanth". Stort vægrelief af fajance. Dekoreret med blå og sort glasur. L. 115.
Vurdering
:
Hammerslag: