Moderne kunst 877
i Bredgade
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
Malerier, grafik, fotografier
1850/706
Max Müller: "Gadebillede med Diakonisser". Sign. Max Müller 48. Olie på plade. 49 x 64.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1834/501
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
1824/869
Harald Engman: "Nye Guder" ("Tilflugtsrum"). Sign. Harald Engman 1941. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1824/870
Harald Engman: "Kødudsalg", Lavendelstræde, København. Sign. Harald Engman 1939. Olie på lærred. 48 x 62
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
1820/850
Jens Søndergaard: "I haven". Sign. Jens Søndergaard 41; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 84.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
1819/503
Oluf Høst: Opstilling med potteplanter. Sign. OH, 20-4-29. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
877/879
Bjørn Wiinblad: Kvinde med fugle. Sign. Bjørn Winblad. Gouache på karton. Lysmål 155 x 117.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
877/878
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/764
Harald Giersing: "Liggende pige", 1926. Usign. Olie på lærred. 106 x 82
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
877/763
Olaf Rude: Marklandskab ved sø, Bornholm. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 73 x 93.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
877/758
Harald Engman: "Clown Adolf". Sign. Harald Engman; titel på bagsiden. Olie på pap. Lysmål 29 x 22.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/756
Guðmundur Thorsteinsson: "Snæfellsjökull", Island. Sign. monogram 1922. Olie på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
877/754
Johannes S. Kjarval: Landskab, Island. Sign. Kjarval. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 31 x 43.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
877/753
Johannes S. Kjarval: “Gullfoss”, Island. Sign. Joh. Sveinsson. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 16 x 20.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/752
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Uvejr", Færøerne. Sign. S. Havsteen. Olie på lærred. 65 x 92.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/751
Samuel Joensen-Mikines: "Vestanbrot", Færøerne. Sign. S. J. Mikines. 1959. Med dedikation på bagsiden. Olie på lærred. 35 x 60.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
877/750
Samuel Joensen-Mikines: Parti fra Mykines, Færøerne. Sign. S.J. Olie på plade. 33 x 42
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
877/749
Samuel Joensen-Mikines: Parti fra Sørvág mod Tindhólmur, Færøerne. Sign. S.J. Olie på plade. 30 x 42
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
877/748
Robert Storm Petersen: Gustav Wied og ung kvinde på bænk. Sign. R. Storm P. 1910. Akvarel og tusch på papir. 23 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/745
Robert Storm Petersen: "Ensom Ballet". Sign. Storm P med titel på bagsiden. Akvarel på papir. Lysmål 36,5 x 22.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
877/744
Niels Lergaard: Heste ved havet, Bornholm. Sign. Niels Lergaard 50. Olie på lærred. 95 x 125.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/743
Oluf Høst: Sommerlandskab med klipper, Bornholm. Sign. OH 25. Olie på lærred. 74 x 117.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
877/742
Arne Jacobsen: Landskab med huse. Usign. Akvarel på papir. Lysmål 62 x 72.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
877/741
Arne Jacobsen: Udsigt over landskab. Usign. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 45 x 58. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
877/740
Arne Jacobsen: Udsigt fra Arne Jacobsens arkitektkontor. Usign. Akvarel på papir. Lysmål 55 x 49.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
877/739
Harald Giersing: "Staaende Kvindelig Model med blaat Tæppe", ca. 1909. Usign. Olie på compoboard. 39 x 29.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
877/738
Sigurd Swane: Adam og Eva. Sign. SSw 1910. Olie på lærred. 73 x 93.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/735
Niels Lergaard: Udsigt over havet, Bornholm. Sign. Niels Lergaard; attesteret af kunstneren på fotografi på bagsiden 1973. Olie på lærred. 67 x 84.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
877/734
Jens Søndergaard: Motiv med færge, Limfjorden. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 83 x 100.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK