Ure Auktion 877
Ure /
Lommeure
877/357
Vacheron & Constantin: Lommeur af 18 kt. guld med sidetryk. 1915-1920. Vægt ialt 78 gr. Kassediam. 47 mm. Samt urkæde af 18 kt. guld, vægt 15 gr. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/356
Lommeur af sølv med spindelgang og delvis skeleteret skive. 19. årh.s første halvdel. Vægt ialt 86 gr. Skivediam. 43 mm. Kassediam. 56 mm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
877/355
Jules Jürgensen: Dobbeltkapslet lommeur af 18 kt. guld med chronograph og 1/5 jump sekunder. 1870'erne. Vægt ialt 151 gr. Kassediam. 49 mm. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
877/349
Charles Frédéric Bonté: Lommeur med spindelgang i rigt graveret kasse af guld. Værk signeret og dateret Kiøbenhavn Anno 1777. Kassediam. 42 mm.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/348
Urban Jürgensen: Lommeur af sølv. Skive, værk og støvkapsel signeret. Danmark, 19. årh.s første tredjedel. Kassediam. 57 mm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/347
Urban Jürgensen: Lommeur med kvarterrepetition, i kasse af 18 kt. guld. Skive og støvkapsel signeret. Vægt ialt 164 gr. Kassediam. 56 mm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
43.000 DKK -
877/341
James Bisset: Lommeur af 18 kt. guld med repetition. London 1810-1811. Vægt ialt 176 gr. Kassediam. 55 mm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/340
To lommeure med spindelgang af henholdsvis guld og sølv. Ca. 1800-1820. Vægt ialt 116-125 gr. Kassediam. 58-60 mm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
877/339
J.M. French Royal Exchange: "Captains watch" lommeur af 18 kt. guld med dobbelt tidszone visning. Ca. 1850. Vægt 79 gr. Kassediam. 47 mm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/338
Vaucher: Lommeur af forgyldt sølv, skive med kalender, sekunder og kompas, værk med mock pendulum. Ca. 1800-1820. Kassediam. 53 mm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/336
Joseph Johnson m. flere: To engelske lommeure af 18 kt. guld. Vægt hhv. 140 gr. og 119 gr. Kassediam. 52 og 50 mm. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
877/334
Henry Courvoisier: Lommeur af guld med spindelgang og repetition. Schweiz ca. 1830. Vægt ialt 126 gr. Kassediam. 53 mm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/333
Lommeur af guld med kvarterrepetition og spille mekanisme. Frankrig eller Schweiz ca. 1820. Vægt ialt 138 gr. Kassediam. 56 mm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/327
Fransk "Jacquemart" lommeur af 18 kt. guld med spindelgang og repetition. Ca. 1810. Vægt 119 gr. Kassediam. 52 mm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/326
Edm. Marsh: Engelsk lommeur med spindelgang. 18. årh. Vægt ialt 139 gr. Kassediam. 50/57 mm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/325
Girardier Laine: Lommeur af sølv med spindelgang. Skive og værk signeret. Ca. 1800-1820. Vægt ialt 107 gr. Kassediam. 57 mm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
877/324
"Jacquemart" lommeur af guld med spindelgang og kvarterrepetition. Ca. 1820. Vægt 135 gr. Kassediam. 56 mm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
877/323
Skeleteret lommeur af 18 kt. guld med spindelgang og kvarterrepetition. Ca. 1820. Vægt ialt 134 gr. Kassediam. 56 mm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
877/322
Vaucher Fréres: Lommeur af guld med repetition og skeleteret skive. Støvkapsel signeret. Ca. 1820. Vægt 108 gr. Kassediam. 55 mm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
877/321
Le Roy a Paris: Rokoko diamantlommeur af guld med spindelgang. Samt urchatelaine af guld og forgyldt messing. I tilhørende æske af maroquin.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
877/320
Samuel Stroud: Rokoko lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af guld. England 18. årh.s anden halvdel. Vægt ialt 91 gr. Kassediam. 39/45 mm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
877/319
Thomas & John Barton: Lommeur med spindelgang og repetition på klokke, i dobbeltkasse af guld. Manchester 1770'erne. Kassediam. 39/46 mm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
877/316
Joseph Windmills: Lommeur med spindelgang. Værk signeret Joseph Windmills London. England ca. 1700. Vægt ialt 120 gr. Kassediam. 46/54 mm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
877/315
William Holloway: Engelsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af guld. 18. årh.s første tredjedel. Vægt ialt 144 gr. Kassediam. 46/53 mm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
877/314
Johan Grassenhüller in Leipzig: "Wandering hour" lommeur med spindelgang. Tyskland, tidlig 18. årh. Vægt ialt 148 gr. Kassediam. 47/55 mm.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
877/313
Windmills: Lommeur med spindelgang og repetition på klokke, i gennembrudt dobbeltkasse af guld. Ca. 1700-1720. Kassediam. 47/55 mmm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
877/311
Peter Meyer: lommeur med spindelgang. 18. årh. Vægt ialt 137 gr. Kassediam. 50/57 mm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
877/310
Simon De Charmes: Simon De Charmes lommeur med spindelgang og "mock pendulum", i dobbeltkasse af sølv. England ca. 1720. Kassediam. 46/53 mm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
877/306
Fransk "Oignon" lommeur med spindelgang og "mock" pendul, i kasse af forgyldt messing. 17. årh.s slutning. Kassediam. 55 mm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
877/305
Beliard a Paris: Fransk "Oignon" lommeur med spindelgang, i kasse af forgyldt messing. 17. årh.s slutning. Kassediam. 56 mm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK