Moderne maleri
i Bredgade
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
Udvalgt kunst
769/185
Johannes S. Kjarval: "Hvitasunnudagr", ca. 1917-19. Sign. J.S. Kjarval. Olie og guldgrund på lærred. 100 x 113.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
1.300.000 DKK -
769/179
Olaf Rude: Skoleryttersken Anna Ludvigsen, 1917. Usign. Olie på lærred. 58 x 79.
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
480.000 DKK -
769/171
J. F. Willumsen: "En bjerggryde". Sign. Willumsen 1891. Olie på lærred. 95 x 95.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
950.000 DKK -
769/169
Hans Scherfig: "Elefant". Sign. Scherfig 1954. Tempera på masonit. 45 x 40,5.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
769/167
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling med hvide kander, hvid skål og sort flaske, 1932/33. Usign. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
725.000 DKK