Moderne kunst
i Bredgade
Moderne malerier /
Samtidskunst
Malerier, skulpturer og grafik
2320/679
Alexander Tillegreen: "Hyperborea". Sign. på bagsiden Alexander Tillegreen 2015 med titel. Olie på lærred. 117 x 95. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2216/525
Tatjana Valsang: “Feld”, 2014. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 70 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2216/7516
Thierry Geoffroy / Colonel: "Use 'delay' instead of picture or painting". Sign. på bagsiden Colonel 2009. Mixed media på lærred. 136 x 150.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2213/507
Lars Nørgård: Uden titel. Sign. og dateret på bagsiden Lars Nørgård 85. Olie på lærred. 204 x 160. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
905/796
John Kørner: "Theresa". Sign. på bagsiden Kørner 2005 med titel. Olie og spejlglas på plade. 78 x 98.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
905/794
Benny Dröscher: Uden titel. Sign. på bagsiden Benny Dröscher 2003. Akryl og mixed media på lærred. 125 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
905/792
Michael Kvium: "Grey day". Sign. Kvium 21. Akvarel på papir. Bladstørrelse 21,5 x 25.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
905/791
Kathrine Ærtebjerg: "Væren", 2017. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
905/790
Jesper Christiansen: Uden titel, 1998. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 90.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
905/789
Jesper Christiansen: "Genremaleri", maj 1995. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
905/785
Anette Harboe Flensburg: "Nunc Stans lV", 2018. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 45 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
905/783
Michael Kvium: Stående figur. Sign. Kvium 99. Kul på papir. Bladstørrelse 140 x 112.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
905/782
Anette Harboe Flensburg: “Still life with circles”, 2018. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 25 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
905/781
Ian McKeever: “Twelve (G1-2009)", 2008. Sign. og dateret på bagsiden. Gouache på papir monteret på lærred. 60,5 x 45,5. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
905/780
Ian McKeever: "Twelve (G3-2009)", 2009. Sign. og dateret på bagsiden. Gouache på papir monteret på lærred. 60,5 x 45,5. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK