Moderne kunst
i Bredgade
Moderne malerier
Malerier, skulpturer og grafik
905/763
Harald Engman: "Due West"; "Kurs stik Vest!". Sign. Harald Engman 43. Akvarel på papir. Lysmål 28 x23.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
905/761
Harald Engman: "Hands up! (Lokal frontforkortning)". Sign. Harald Engman 43. Olie på lærred. 35 x 28.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
905/757
J. F. Willumsen: Portræt af Willumsens yngste datter Anse. Sign. J.F.W. 1911. Olie på lærred. 50 x 37.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
905/756
John Christensen: Parti fra Kapelvej med sporvogn. Sign. John C. Olie på pap. 50 x 39.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
905/755
John Christensen: "Familien". Sign. John C. 32. Olie på masonit. 100 x 80. I kunstnerens dekorerede ramme.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
905/754
Harald Hansen: "Boksekamp", 1916. Sign. Harald Hansen. Olie på plade. 40 x 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
905/753
Jais Nielsen: Sankt Georg og Dragen. Ca. 1915. Usigneret. Olie på papir. Bladstørrelse 31,5 x 25.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
905/752
Olaf Rude: Klipper ved havet, Bornholm. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
905/751
Jens Søndergaard: "Landskab, Lynæs. Sign. på bagsiden Jens Søndergaard 1946-1947 med titel. Olie på lærred. 95 x 120.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
905/750
Torbjørn Olsen: Uden titel, Færøerne. Sign. Th. Olsen 95. Olie på lærred. 65 x 70.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
905/749
Erik Hoppe: “Figur i Søndermarken”. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 53 × 68.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK