Moderne kunst
Moderne malerier
Malerier og skulpturer
911/810
Thorvaldur Skulason: Konkret komposition i blåt og orange. Sign. på bagsiden monogram 60. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
908/680
Ian McKeever: "Vigil Painting", 2007. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie og akryl på bomuldslærred. 155 x 96. Uindrammet.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Ikke solgt
908/561
J. F. Willumsen: "Langelinie", 1899-1900. Usign. Ifølge bagpladen med dødsbostempel på bagsiden. Blyant, akvarel og gouache på papir. Lysmål 79 x 140.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
2222/509
Harald Giersing: "Foran Akademiet, Sorø, Skitse", 1915. Sign. monogram. Olie på lærred. 53 x 69.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2221/503
Allan Otte: "Frontbillede", 2004. Sign. på bagsiden Allan Otte med titel og datering. Akryl på MDF-plade. 170 x 205. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2216/507
Tatjana Valsang: “Klamm”, 2014. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 220 x 190. Uindramet
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
906/542
Wilhelm Freddie: "Æbler og nøgne i kunstnerens atelier". Sign. Freddie 69. Sign. med titel og datering på bagsiden. Mixed media på lærred. 64 x 87.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
906/412
Oluf Høst: Julenat ved Bognemark, Bornholm. Dobbeltsign. OH, 57. Olie på lærred. 89 x 146.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
905/747
Poul Anker Bech: "Guldregn og grå madonna", 2003. Sign. Bech; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 62 x 54.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
905/746
Ole Ahlberg: Sommerfugl, flamingoer og haj. Sign. Ole Alhberg. Olie på lærred. 110 x 90.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
98.000 DKK -
905/745
Kurt Trampedach: Selvportræt, 1966. Dobbeltsign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 73.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
905/744
Kurt Trampedach: Dobbeltportræt. Sign. Trampedach 82. Mixed media med applikation i form af blomst. Bladstørrelse 76 x 56.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
905/743
Preben Hornung: Atelierbillede, ca. 1984. Sign. monogram. Olie på lærred. 80 x 114.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
905/742
Vilhelm Bjerke-Petersen: "Blodets dans (tilbedt exhibitionisme)". Sign. v.b.p.-35; dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 130.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
905/740
Vilhelm Bjerke-Petersen: "Fågel Dröm", antagelig slut 1930erne. Sign. v.b.p. Olie på masonit. 46 x 55.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
905/739
Richard Mortensen: "Kvinde" . Sign. på bagsiden RM 1944. Olie på lærred. 130 x 110.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
905/737
Jan Voss: "L'Ange-Gardien Surmene". Sign. Voss 64; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 101 x 65.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
905/736
Mogens Andersen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 145 x 114.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
905/735
Günther Förg: Uden titel, 2001. Sign., dateret og nummereret 6/9 på bagsiden. Akryl på bly monteret på træ. 40 x 30.
Vurdering :
200.000–225.000 DKK Hammerslag:
235.000 DKK -
905/734
Preben Hornung: Uden titel (Komposition i rødt), 1986. Sign. monogram. Olie på lærred. 130 × 150.
Vurdering :
160.000 DKK -
905/733
Per Kirkeby: "Hovederne", 1967/1968. Usign. Syntetisk maling på masonit. 122 x 122. Uindrammet.
Vurdering :
600.000–800.000 DKK Hammerslag:
590.000 DKK -
905/731
Preben Hornung: "Langebrobillede", 1953. Sign. Hornung; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 117.
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
905/730
Ingálvur av Reyni: Landskab, morgen, Færøerne Sign. av Reyni 91. Olie på lærred. 89 x 116.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
78.000 DKK -
905/727
Jean Deyrolle: Uden titel. Sign. Deyrolle. Opus 212. Tempera på papir. Bladstørrelse 40 x 33.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
905/726
Bernard Buffet: "Nature morte a la cafetière". Sign. Bernard Buffet 59. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
600.000 DKK -
905/725
Maurice Estève: Uden titel. Sign. Estève 74. Akvarel på papir. Bladstørrelse 47 x 36.
Vurdering :
190.000 DKK -
905/723
Mehmed Melih Devrim Nejad: "Mahomet à Tunis", 1965. Sign. Nejad; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 129 x 161.
Vurdering :
275.000 DKK -
905/722
Olivier Debré: "Taches bleues, raies verts", 1981. Sign. på bagsiden O. Debré med titel og årstal. Olie på lærred. 37 x 55.
Vurdering :
150.000–175.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
905/720
Jean Deyrolle: "Millot", Gordes, 1949. Opus 186. Sign. J. Deyrolle. Olie på plade. 46 x 38.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
905/719
André Marfaing: Uden titel. Sign. Marfaing 74. Olie på lærred. 61 x 50.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
905/717
André Marfaing: Uden titel. Sign. Marfaing 65; sign. og dateret på bagsiden Marfaing Olie på lærred. 18 x 14. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
905/716
André Marfaing: Uden titel, marts 1968. Sign. Marfaing; dateret på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
140.000 DKK -
905/715
André Marfaing: Uden titel, Oktober 1969. Sign. Marfaing; dateret på bagsiden. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
125.000 DKK -
905/714
Anselm Reyle: Uden titel, 2005. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 225 x 190.
Vurdering :
140.000 DKK -
905/713
Jonone/Jon156Jonone: "La Fresh", 2009. Sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl og Poscka-tusch på lærred. 100 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Ikke solgt
905/712
Anette Harboe Flensburg: “Attempt to cross a line”, 2016. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 75 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
110.000 DKK -
905/710
John Kørner: "Underground". Sign. på bagsiden Kørner 06 med titel. Akryl på lærred. 150 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
130.000 DKK -
905/709
Kathrine Ærtebjerg: "Blomsterne, bladene, bregnerne", 2017. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 85 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Ikke solgt
905/708
Ayako Rokkaku: Uden titel (AR07-210) 2006. Sign. med kunstnerens stempel; sign. og dateret på bagsiden. Akryl på bølgepap. 54 x 54.
Vurdering :
450.000–500.000 DKK Ikke solgt
905/706
Anette Harboe Flensburg: "From not yet to no longer", 2015. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 125 x 85. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
905/705
Anette Harboe Flensburg: "Enchanting close to nothing", 2018. Sign. på bagsiden med titel og datering på etiket. Olie på lærred. 50 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
905/704
Michael Kvium: "Øjenfald", triptykon. Sign. på bagsiden Kvium 02. Olie på lærred. 90 x 240.
Vurdering :
350.000–400.000 DKK Hammerslag:
330.000 DKK -
905/702
Tal R: "Loudnes", 2001. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
135.000 DKK -
905/701
Ayako Rokkaku: Untitled (AR 71-2006). Sign. med kunstnerens stempel. Akryl på bølgepap. Bladstørrelse 80 x 54,5.
Vurdering :
500.000–600.000 DKK Hammerslag:
420.000 DKK -
905/700
Anselm Reyle: Uden titel. Sign. på bagsiden A. Reyle 2007. Mixed media på lærred. 224 x 189. Uindrammet.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
905/699
Carl-Henning Pedersen: "Eva". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen, Molesmes, Nov. 1992. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
905/698
Egill Jacobsen: Grøn maskekomposition. Sign. på bagsiden E.J. 85. Olie på lærred. 42 x 65.
Vurdering :
90.000 DKK -
905/697
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille '49. Kul, akvarel, tusch og gouache på papir. Bladstørrelse 25 x 32.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
905/696
Mogens Balle: Uden titel, 1963-65. Sign. MB. Olie på lærred. 92 x 74.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
905/695
Carl-Henning Pedersen: "Over havet". Sign. på bagsiden Carl-Henning,Pedersen. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
210.000 DKK -
905/694
Egill Jacobsen: "Grøn maske", 1969. Sign. på bagsiden EJ 69. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
905/692
Asger Jorn, Pierre Wemaëre: "La Sirène de Nice", 1946-47. Billedvævning i farver. 51 x 44.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
905/691
Egill Jacobsen: "Månen i bjergene", Pouilly 1951. Sign. på bagsiden E.J. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
195.000 DKK -
905/690
Asger Jorn: "Personlighedsspaltning". Sign. Jorn 64. Decollage. 46 x 54.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
905/689
Pierre Alechinsky: Uden titel, 1960erne. Sign. Alechinsky. Olie på lærred. 61 x 46.
Vurdering :
300.000–325.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
905/688
Asger Jorn: Uden titel, 1943. Sign. Jorn. Olie på pap. 42 x 29.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
230.000 DKK -
905/687
Corneille: "Le Pecochon Rouge". Sign. Corneille 86; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
905/686
Henry Heerup: "Fisk og fly og Hest". Sign. Heerup 70. Olie på masonit. 38 x 143.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
905/685
Asger Jorn: "Forskellige grunde" (On different grounds), 1971. Sign. Jorn. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
905/684
Carl-Henning Pedersen: "Havets Sommer". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Paris juni 1973. Olie på lærred. 125 x 105.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
380.000 DKK -
905/682
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 68. Décollage. Lysmål 71 x 52.
Vurdering :
320.000 DKK