Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Personlighedsspaltning”. Sign. Jorn 64. Decollage. 46×54.
Udstillet: Galerie Birch, København. Udstillet: “Asger Jorn”, separatudstilling, Bergen Kunstforening, Trondhjem Kunstforening og Kunstnernes Hus, Oslo, Norge, 1965. Udstillet: Cobra museum voor moderne Kunst, Amstelveen, Holland, check årstal !!!!!! Proveniens: Deponeret på Esbjerg Kunstmuseum (nr .31).
Malerier og skulpturer, 7. december 2021