Moderne kunst
Moderne skulpturer
Malerier og skulpturer
900/435
Gun Gordillo: "Galva Carré". Sign. på bagsiden Gun Gordillo 89. Relief i bly, bemalet træ og neonrør. H. 70. B. 70. D. 8.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
900/422
Henry Heerup: "Nisse med bøjet arm", ca. 1950. Usign. Udhugget sandsten. H. 43.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
899/1201
Jeff Koons: "Balloon Rabbit (Violet)", 2017. Edition 367/999. Limoges-porcelæn med metallisk lustre-glasur. 29 x 14 x 21.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
899/1185
Henri Laurens: "Métamorphose", 1940. Sign. HL, 6/6. Terracotta. H. 9. B. 22. D. 7.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
899/1182
Robert Jacobsen: "Chartres", 1955. Usign. Dukke af jern. H. 39,5.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
899/1164
Robert Jacobsen: Uden titel, ca. 1959. Patineret jern. Stemplet i bunden RJ, 013. H. 85.
Vurdering :
115.000 DKK -
899/1132
Henry Heerup: Nisse med løs hue. Sign. Heerup, 45. Sandsten i to dele. H. 40. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
899/1121
Sonja Ferlov Mancoba: Uden titel, også kaldet "Lille Mand", ca. 1970. Sign. S.F, 1/6. Sortpatineret bronze. H. 21.
Vurdering :
150.000 DKK -
899/1116
Sonja Ferlov Mancoba: “Skitse til Effort Commun”. Mørkpatineret bronce, 1963–64. Mærket II/VI. H. 28,5. B. 34,5. D. 19.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
899/1115
Erik Thommesen: "Moder og barn", 1949. Usign. Væghængt skulptur i patineret egetræ. H. 57.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
899/1102
Gerhard Henning: Liggende pige. Sign. G. Henning 1914-43. Patineret gips. H. 105. L. 126. B. 90.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
899/1101
Anker Hoffmann: "Solskinspigen", støbt 1943. Usign. Kunststen. H. 220 inkl. sokkel.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK