Moderne kunst
Moderne malerier
Malerier, skulpturer og grafik
2236/505
Egon Mathiesen: Uden titel. Sign. EM Menton 64 samt sign. på bagsiden EM 64. Olie på lærred. 132 x 116.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2123/531
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
900/525
Vurdering :
70.000 DKK Ikke solgt
2102/523
Helge Ernst: "Rejsetavle VII. Buenos Aires", 1982. Sign. Helge Ernst samt sign. på bagsiden Helge Ernst med titel og årstal. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2046/533
Helge Ernst: "Facetter", 1987. Sign. HE samt sign. på bagsiden Helge Ernst med titel og årstal. Olie på lærred. 92 x 60
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2042/565
Helge Ernst: "Komposition. Bangkok", 1968/69. Sign. Helge Ernst samt sign. på bagsiden Helge Ernst med titel og årstal. Olie på lærred. 89 x 146.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2041/586
Helge Ernst: "Rød opdækning", 1971. Sign. Helge Ernst samt sign. på bagsiden Helge Ernst med titel og årstal. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
16.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2032/762
Eugène Brands: Uden titel. Sign. Brands 8.53. Gouache på papir. Bladstørrelse 28 x 28
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2032/761
César Baldaccini: Certifié original 6. avril 1983 César. Oliekridt og blyant på papir. Bladstørrelse 19,5 x 17
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2032/501
Gunnlaugur Blöndal: Portræt af en pige. Sign. Blöndal 1928. Portræt af en herre på bagsiden. Pastel på papir. Lysmål 50 x 38.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
895/721
Julian Schnabel: "Mys Sosunova to Mys Peschanyy" (Sovietunion Tatar Strait). Sign. Julian Schnabel 2010, HC 1/10. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 98 x 73
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
895/696
Vilmantas Marcinkevicius: "The Last Performance". Sign. Vilmantas 2008 samt på bagsiden Vilmantas Marcinkevicius med titel. Olie og akryl på lærred. 125 x 100.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
895/695
Wiliam Skotte Olsen: Figurer, fugle og huse. Sign. WSO 99. Olie på lærred. 150 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
895/689
Egon Mathiesen: Uden titel. Sign. på bagsiden EM 65. Olie på lærred. 116 x 89
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
895/686
Helge Ernst: "Det blå rum", 1988. Sign. Helge Ernst samt sign. på bagsiden Helge Ernst med titel og årstal. Olie på lærred. 100 x 73
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
895/684
Walter Henry Williams: "Flowering tree". Sign. Walter Williams. Olie på papir monteret på masonit. 24 x 28.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
895/675
Jean Deyrolle: “Vert et mauve”, Paris 1947, opus 92. Sign. J. Deyrolle; betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 74 × 50.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
895/672
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 62 samt sign. på bagsiden Mogens Andersen med årstal. Olie på lærred. 162 x 130.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
895/669
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram B. Akryl på papir. Bladstørrelse 160 x 106
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
895/668
Anton Rooskens: Totemfigur. Sign. Rooskens 74. Gouache på papir. Bladstørrelse 63 x 41.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
895/664
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille 04, 2/90. Terragrafi i farver på lærred. 114 x 90
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
895/662
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
895/661
Egill Jacobsen: Maske. Sign. EJ 80. Akvarel og oliekridt på papir. Bladstørrelse 63 x 45
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
895/660
Carl-Henning Pedersen: Fuglevæsener. Sign. chp Zermatt 1990. Akvarel på papir. Bladstørrelse 50 x 51
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
895/659
Jørn Larsen: "Anamur", 1957. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
895/656
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen samt sign. på bagsiden Mogens Andersen 1962. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
895/655
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram 56. Pastel på papir på masonitplade. 79 x 123.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
895/654
Else Fischer-Hansen: Uden titel. Sign. på bagsiden Else Fischer-Hansen 1962. Olie på lærred. 73 x 100
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
895/653
Albert Mertz: "Fodgængere". Sign. på blændrammen Mertz 56. Olie på plade. 48 x 59.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
895/652
John Kørner: "Slut". Sign. på bagsiden J. Kørner 96. Akryl på lærred. 60 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
895/651
Michael Kvium: "Komposition No. II". Sign. på bagsiden Kvium 1988. Olie på lærred. 130 x 140.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
895/650
Lars Ravn: "Môt cây lam chang nen non. Ba cây chum...." Sign. Lars Ravn 2006. Olie på lærred. 200 x 250. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
895/649
Maja Lisa Engelhardt: "Floraison III". Sign. M.L.E. 88; Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 147 x 116.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
895/648
Tom Lieber: "Blue Vessel". Sign. på bagsiden Tom Lieber 1992. Olie på lærred. 188 x 164
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
895/647
Peter Martensen: "Ude & inde", 1986. Sign. P. Martensen; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 186.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
895/644
Ebba Carstensen: "Frugthandler", 1922. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 78 x 67.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
78.000 DKK -
895/643
Johann Berthelsen: "Times Square, New York City". Sign. Johann Berthelsen. Olie på lærred. 40 x 30
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
895/642
Jens Søndergaard: Landskab. Sign. Jens Søndergaard 47. Olie på lærred. 74 x 100
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
895/641
William Heinesen: På vej til bryllup, Færøerne. Sign. W.H. 64. Pastel på papir Lysmål 71 x 52
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
895/640
Sigurd Eriksen: "Fra Vesterfælledvej, København". Sign. Sigurd Eriksen 07; titel på etiket på maleriets bagside. Olie på lærred. 75 x 55.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
895/639
Sigurd Eriksen: Uden titel. Sign. Sigurd Eriksen 1911. Olie på lærred. 100 x 82.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK