Moderne Kunst 886
Moderne malerier og skulpturer
2235/581
Peter Louis-Jensen: Uden titel, 1961. Relief i bølgepap og bemalede trælister på masonit. 60 x 60.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2012/523
Vilhelm Lundstrøm: Slutscenen fra "Tosca". Usign. Olie på lærred. 44 x 64.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
893/751
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
893/567
Edvard Weie: Portræt af kunsthandler Carl Clausen, ca. 1927/28. Usign. Olie på lærred. 81 x 93.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
2003/562
Henri de Toulouse-Lautrec: "Reine de Joie", par Victor Joze chez tous les libraires, (1892). Senere optryk fra c. 1953. Litografi i farver. Lysmål 140 x 97
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
891/1559
Helen Schou: "Moder og barn", ca. 1943. Sign. Helen Schou, stemplet L. Rasmussen Broncestøberi, Kbhvn. Grønpatineret bronze. H. 175.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
891/1540
Kurt Trampedach: "Egeskoven under havet". Sign. Trampedach, Copenhagen, 2002. Mixed media på papir monteret på lærred. 135 x 100.
Vurdering :
130.000 DKK -
891/1492
Michael Kvium: "Be Creative". Sign. Kvium 99. Mixed media på to sammensatte stykker papir. 65 x 90.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
888/719
John Kørner: Uden titel. Sign. på bagsiden Kørner 04. Olie og spejlglas på plade. 98 x 78.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
888/696
Ejler Bille: "Dyret", 1937. Sign. E. Bille E.A. Patineret bronze. H. 26.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
888/650
Antonio Saura: ”Superimposition”. Sign. Saura 82. Mixed media og collage på gammelt brev. Bladstørrelse 31 x 21,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
888/623
Pablo Picasso: "Visage en gros relief", 1963. Tallerken med dekoration i relief. Stemplet Empreinte Originale de Picasso, Madoura Plein Feu.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
888/562
Carl-Henning Pedersen: "Flyvende svane", 1957. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på masonit. 61 x 68.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/553
Egill Jacobsen: Maske i blåt. Sign. på bagsiden E.J. 61. Olie på lærred. 100 x 74.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
115.000 DKK -
888/535
Oluf Høst: Silderøgeri, Bornholm. Attesteret på bagsiden af Trygve Høst. Olie på lærred. 89 x 147.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
888/522
Oluf Høst: Bognemark, tidligt forår. Dobbeltsign. O.H. Olie på lærred. 82 x 134.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
1932/501
Pablo Picasso: "Service visage noir - Asiette K", 1948. Udført i 100 eksemplarer. Fajance dekoreret i farver og i relief. Glaseret. Diam. 23.5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
1932/500
Egill Jacobsen: Grøn maske. Sign. på bagsiden E.J. 64. Olie på lærred. 100 x 75.
Vurdering :
110.000 DKK -
1931/778
Fernandez Arman: "Sliced eagle". Sign. Arman, 3/8. Skulptur af bronze på marmorbase. H. 84.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
886/1134
George Keyt: Uden titel. Sign. G. Keyt 54. Olie på træ. 62 x 44.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
886/1133
Martin Bigum: "Hunter and the hunted". Sign. på bagsiden Martin Bigum 97. Olie på lærred. 115 x 175.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
886/1131
Thomas Ruff: "Substrat 24 III". Sign. på bagsiden Thomas Ruff 1/3, 2004 med titel. C-print på diasec. 269,2 x 167,6.
Vurdering :
300.000–350.000 DKK Hammerslag:
330.000 DKK -
886/1130
Lars Nørgård: "Søuhyre" (Sea Monster), 2009. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 220 x 260. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
886/1128
Jeff Elrod: "Untitled", 2001. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 92 x 73. Uindrammet.
Vurdering :
250.000 DKK Ikke solgt
886/1127
Kathrine Ærtebjerg: "Hendes mave var en ovn som brændte verden", 2011. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 125 x 100.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
886/1126
Michael Kvium: "Fingermaleri". Sign. på bagsiden Kvium, 2000. Olie på lærred i fem dele. 110 x 400. Uindrammede. (5)
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
240.000 DKK -
886/1125
Erik A. Frandsen: "Heart Beat / Body Drawing", ca. 1997. Usign. Neonrør monteret på plade med aluminiumsophæng. 220 x 160 x 15.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
886/1124
Pia Schutzmann: Uden titel, 1991. Sign på bagsiden Pia Schutzmann. Mixed media på lærred. 203 x 136.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
886/1123
Lars Nørgård: "André", 2010. Stemplet L. N. EA. Patineret bronze. H. 43. B. 47. D. 15.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
54.000 DKK -
886/1122
Ken Currie: "Study for the bathers", 1992. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Pastel og kul på papir. 176 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
886/1120
Lars Nørgård: "Smuthuller" (Loopholes)", 2008. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie og akryl på lærred. 180 x 180.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
886/1119
Michael Kvium: "Double Fun". Sign. på bagsiden Kvium 98 med titel. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
180.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
886/1118
Michael Kvium: "Natural dead ends", triptykon. Sign. på bagsiden Kvium 08. Olie på lærred. 120 x 371. Uindrammet.
Vurdering :
250.000 DKK -
886/1117
Peter Martensen: "Tilskuere", 2000. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 80 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
886/1116
Anette Harboe Flensburg: “So Where Are You Now Gallery”, 2007. Sign. på bagsiden Anette Harboe-Flensburg. Olie på lærred. 80 x 125.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
886/1115
André Butzer: "Herr Haxe als Limonadenmann". Sign. på bagsiden A. Butzer 07. Olie på lærred. 230 x 190. Uindrammet.
Vurdering :
350.000–400.000 DKK Hammerslag:
580.000 DKK -
886/1114
Michael Kvium: "Absolute Nature". Sign. på bagsiden Kvium 11. Olie på lærred. 50 x 50
Vurdering :
100.000 DKK -
886/1113
Erik A. Frandsen: "Coca-Cola flaske med uudsprungne mælkebøtter", 2005. Usign. Indgaveret plade i rustfrit stål. 190 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
92.000 DKK -
886/1112
Cathrine Raben Davidsen: "Studie til 'Control'", 2009. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 90.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
886/1111
Kathrine Ærtebjerg: "They belong together", 2010. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 140 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
886/1110
Allan Otte: "Kødet blev jord". Sign. på bagsiden Allan Otte 2010. Akryl på MDF-plade. 100 x 162
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
886/1109
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK maj 93. Mixed media på papir. Bladstørrelse 65 x 98.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
886/1108
Maja Lisa Engelhardt: "Mark", 1993. Sign. M.L.E. 93; samt på bagsiden sign. Maja Lisa Engelhardt, Paris 1993. Akryl på papir monteret på lærred. 180 x 210.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
47.000 DKK -
886/1107
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen 1969 samt på bagsiden Mogens Andersen 28/4/69. Olie på lærred. 146 x 195.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
886/1106
Jens Birkemose: Uden titel, København 1999. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på plade. 200 x 150.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
886/1105
Arne Haugen Sørensen: "Vandringsmand". Sign. Sørensen 96; sign. med titel og årstal på bagsiden. Akryl på lærred. 150 x 150.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
886/1104
Richard Mortensen: "Opus II, no. 7", 1943. Sign. med titel og årstal 26-6-43 på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 68.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
886/1103
Vilhelm Bjerke-Petersen: "Stilhedens drømmeflugt", 1947. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 46.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
886/1102
Arne Haugen Sørensen: "Kentaur med væltet dame i klassisk landskab". Sign. A. Haugen Sørensen 84. Akryl på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
886/1101
Jørgen Haugen Sørensen: "Ham der bærer". Usign. Travertin. H. ca. 90.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
886/1099
Robert Jacobsen: "K.E.J", 1989. Sign. R.J. Sortmalet jern. H. 135. B. 85. D. 50.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
886/1098
Günther Förg: Fad. Sign. Förg 96 samt stemplet Tommerup Keramisk Værksted 1996 (885-28-4). Polykromt dekoreret lertøj. Diam. 31,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
886/1097
Bjørn Nørgaard: "Lilit", 2010. Sign. Bjørn Nørgaard. Mixed media. Bladstørrelse 160 x 160.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
886/1096
Günther Förg: "Uden titel (Stele)", ca. 1998. Sign. Förg. Patineret bronze. H. 21.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
886/1095
Michael Goldberg: Uden titel. Sign. Goldberg 99. Mixed media på papir. Bladstørrelse 69 x 69.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
886/1094
Poul Gernes: Komposition gul, orange, blå, beige, 1960erne. Sign. på bagsiden Poul Gernes. Lakfarve på plade; monteret på plade. 61 x 61. Ydermål 94 x 94.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
886/1093
Poul Gernes: Komposition gul, orange, rød. Sign. på bagsiden Poul Gernes. Lakfarve på plade; monteret på plade. 61 x 61. Ydermål 94 x 94
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
886/1092
Stig Brøgger: "Punkt 1". Sign. på bagsiden Stig Brøgger 1965. Lakmaling, mixed media og collage på masonit. 152 x 122.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
886/1090
Gina Pellón: Komposition med kvinde. Sign. på bagsiden G. Pellón 1999. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
886/1089
Gina Pellón: Komposition med figur. Sign. Gina Pellón. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
886/1088
Rainer Fetting: "Alte Fritz mit Mauer + Debis". Sign. Fetting 2000. Mixed media på papir. Bladstørrelse 75 x 56.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK