Moderne kunst 884
Moderne skulpturer
Malerier, skulpturer og grafik
2017/624
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. chp 1995. Glasmosaik monteret i jernramme. 100 x 70.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1933/825
Dansk kunstner: Uden titel. Usign. Marmor. H. 52. B. 44. D. 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1920/520
Keld Moseholm: Siddende kvindefigur. Dobbeltsign. KMJ, 2-7. Patineret bronze på base af skifer. H. 46.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
1915/621
Fernandez Arman: Malertuber. Sign. Arman, 89/99. Malertuber indstøbt i plexiglas. 47 x 37 x 6.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
884/774
Pipin Henderson: Relief. Usign. Bronze. 80 x 120.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
884/772
Kirsten Ortwed: Uden titel. Sign. K. Ortwed 87. Glaseret lertøj. 34 x 46 x 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.500 DKK -
884/764
Pipin Henderson: Figur, 1992. Usign. Bronze. H. inkl. sokkel 196.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
884/761
Gun Gordillo: Sans titre. Sign. på bagsiden Gun Gordillo 1991. Lysrelief i bly med bemalet træplade og neonrør. 100 x 100 x 4.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
884/756
Keld Moseholm: Liggende og flyvende figur. Sign. KM, 7-8. Patineret bronze. H. 19.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
884/754
Keld Moseholm: Fotograferne. Sign. KMJ, 2/9. Patineret bronze. H. uden sokkel 14. L. 37,5.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
884/748
Robert Jacobsen: Skulptur. Sign. RJ. Sortmalet jern. H. 34. B. 19. D. 26.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
884/747
Søren Georg Jensen: Konkret skulptur, ca. 1972. Usign. Bronze. H. 24.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
884/744
Ib Geertsen: Mobile i orange og gult. H. 135. B. 110.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
884/743
Søren Georg Jensen: "Galionsfigur", 1981, 1/4. Usign. Bronze. H. 43.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
884/730
Jacob Hermann: "Mosepigen". Sign. monogram på bagsiden og på soklen. Moseeg monteret på sokkel af egetræ. H. 118.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
884/711
Reinhoud d'Haese: "Fouine", 1985. Tin på sokkel af litografisk sten. Samlet H. 32.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
884/709
Corneille: Figurkomposition. Sign. Corneille 98, 17/40. Keramisk relief. 52 x 42
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
884/707
Corneille: Figurkomposition. Sign. Corneille 98, VIII/X. Keramisk relief. 52 x 42
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
884/699
Corneille: "Oiseau". Sign. Corneille 97. Polykromt bemalet træ. Unika. H. 51.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
884/688
Rudolph Tegner: "Gravmæle over kunstnerens mor" (Signe Elisabeth Tegner). Sign. Rudolph Tegner Sverige 1899. Gips. H. 226
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
884/687
Anne Marie Carl-Nielsen: "Den Lille Pige med Svovlstikkerne". Sign. Anne Marie Carl Nielsen f. Brodersen 1936. Gips. H. 80.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK