ModernArt866
Malerier, grafik & fotografier
866/968
Joan Miró: "Le roi David", 1972. Sign. Miro, HC. Radering og aquatinte. Bladstørrelse 91,5 x 63
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
866/966
Edvard Munch: "Kvinne med hånden ved munnen", 1920. Sign. Edv. Munch. Litografi. Lysmål 45,5 x 33.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
866/965
Henri de Toulouse-Lautrec: "Au Hanneton", 1898. Sign. Laurec samt stemplet med kunstnerens monogram. 18/100. Litografi. Lysmål 46 x 33.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
866/964
Wassily Kandinsky: "Message intime", (1925). Tryksign. samt nummereret 239/300. Ætsning i farver. Bladstørrelse 57 x 45.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
866/962
Henri Matisse: "Tête de trois-quarts gauche", 1926. Sign. Henri Matisse, 2/7. Radering på pergament monteret på Arches. Bladstørrelse 31,5 x 22,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
866/961
Pablo Picasso: "Exposition - Vallarius 1958". Sign. Picasso, 107/175. Linoleumstryk i farver. Lysmål 72 x 56.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
866/960
Pablo Picasso: "Le Petit Pierrot Aux Fleurs", ca 1960. Sign. Picasso, 46/100. Akvatinte i farver på japanpapir efter et maleri fra 1929.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
866/959
Pierre Soulages: "Lithographie 42", 1979. Sign. Soulages, 63/85. Litografi i farver. Lysmål 76 x 55
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
866/958
Pierre Soulages: "Lithographie No. 37", 1974. Sign. Soulages, 39/85 Litografi i farver. Lysmål 73 x 53.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
866/957
Lars Nørgård: "Skrædder". Sign. på bagsiden Lars Nørgård Nov-92. Olie på lærred. 140 x 180
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
866/950
Helmut Middendorf: Uden titel. Sign. Middendorf 87. Olie på papir monteret på lærred. 100 x 70
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
866/949
Kathrine Ærtebjerg: "Floating at night", 2007. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 125.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
866/947
Fernandez Arman: "La Bestia Perita". Motorcykel. Sign. Arman, A.P. Skulptur af bronze. H. 95 L. 162. D. 70
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Ikke solgt
866/946
Uffe Christoffersen: Tiger. Sign. på bagsiden Uffe Christoffersen 2011. Olie på lærred. 73 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
866/945
Uffe Christoffersen: Tiger. Sign. på bagsiden Uffe Christoffersen 2011. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
866/944
Jens Birkemose: "Sort Jomfru Maria", Paris 2004. Sign., betitlet og dateret på bagiden. Olie på lærred. 70 x 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
866/943
Tom Krøjer: Uden titel. Sign. Krøjer 79. Olie på lærred. 150 x 90. STÅR BAG NBH's BORD.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
866/942
Pia Andersen: "Stamme". Sign. på bagsiden Pia Andersen 2005. Olie på lærred. 129 x 97.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
866/941
Jan Groth: "Maleri". Sign. Groth 63 samt på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 125.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
866/939
Preben Hornung: "Frattina". Sign. Hornung 61. Olie på lærred. 130 x 194.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
866/938
Søren Georg Jensen: Skulptur. Utydeligt sign. og dateret i bunden. Bronze på sokkel af sten. H. inkl. sokkel 24. B. 24. D. 17.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
866/936
Svend Wiig Hansen: Siddende kvinde. Sign. S.W.H. I. Patineret bronze. H. 27.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
866/935
Paul Gadegaard: Komposition. Paris 1947. Sign. Gadegaard; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 65.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
866/934
Mie Olise Kjærgaard: "Hanging Sheds", 2007. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
866/933
HuskMitNavn: "Taxachauffør". Sign. HuskMitNavn 08. Akryl på lærred. 80 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
866/931
Javier Tapia: "Two Sculptures on a Cave", 2007. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 180.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/930
Nicola Samori: "Il veledo delle omere". Sign. på bagsiden Samori 2010. Olie og mixed media på plade monteret i plexiglas kasse. 41 x 31 x 6
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
866/929
Andreas Golder: "Paul Anders". Sign. på bagsiden Golder, Berlin 2010 samt betitlet. Olie på lærred med påklistret cigaret. 50 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
866/924
Randi & Katrine: "Montre". Sign. på etiket Randi & Katrine 2006. Mixed media installation i beklædt plexiglasboks. H. 43. B. 30. D. 30.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
866/923
Cathrine Raben Davidsen: Figurkomposition. Sign. på bagsiden Cathrine Raben Davidsen 98. Olie på lærred. 80 x 70.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
866/921
HuskMitNavn: "Computer". Sign. HuskMitNavn 07. Akryl på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
866/920
James Brown: "X00-0-001 - A Logical Necessity". Sign. på bagsiden James Brown 2000. Olie på lærred. 65 x 90.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/916
Tal R: "Hun", 2002. Usign. Kuglepen på todelt papir. Bladstørrelse 29,5 x 41,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
866/915
Tal R: "Miss Six", 2002. Usign. Kuglepen på papir. Bladstørrelse 29,5 x 21.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
866/914
Tal R: "Chanels", 2002. Usign. Kuglepen på tredelt papir. Bladstørrelse 29,5 x 61,5 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
866/913
Cornelius Völker: Komposition. Sign. på bagsiden C. Völker 2000 4-I. Olie på lærred. 50 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
866/912
Peter Callesen: "Holding on to Myself", 2006. Sign. og dateret på bagsiden. Indrammet A4 papirklip. Lysmål 45,5 x 32,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
866/911
Neil Farber: Uden titel. Sign. Neil. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 56 x 76.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
866/910
Michael Kvium: Studie af træer. Antagelig sign. og dateret på bagsiden. Akvarel på papir. Bladstørrelse 25 x 32,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
866/909
Maja Lisa Engelhardt: "Way Through Landscape". Sign. MLE 2001; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 130.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
866/908
Peter Brandes: Monumentalvase. Polykromt dekoreret og glaseret stentøj. H. 110.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
866/907
Jens-Flemming Sørensen: Medusahoved. Sign. Jens-Flemming 77, 1/6. Skulptur af marmor. H. 47.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
866/906
Thomas Kluge: "Stilleben med kors", 1995. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 44 x 23.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
866/904
Peter Martensen: "Heimlich". Sign. på bagsiden Peter Martensen 2000. Olie på lærred. 80 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
866/902
Richard Mortensen: "Lady Rose", 1983. Komplet serie. Alle sign. Richard Mortensen 3-V-83. Tusch på papir. Hver 100 x 70. (8)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
866/901
Preben Hornung: "Opstilling til London", 1977. Sign. monogram samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 66 x 74
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
37.000 DKK -
866/897
Robert Jacobsen: Uden titel. Stemplet R.J. Skulptur af jern. H. 33.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
866/896
Alexandre Istrati: Uden titel, Paris ca. 1956. Sign. A. Istrati; sign. og utydeligt dateret på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 92. (6440-2).
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
866/895
Jesper Neergaard: "IADI". Sign. Neergaard. Hvid poleret marmor. H. 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
866/893
Anton Rooskens: Kompostion med fugle. Sign. Rooskens '71. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 65 x 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
866/892
Corneille: Kvinde og kat. Sign. Corneille, 56/60. Polykromt bemalet træ. H. 51. B. 68. D. 20.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
866/891
Asger Jorn: Uden titel, 1948. Usign. Linoleumssnit med akvarel. Lysmål 40 x 32.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
866/890
Bengt Lindström: Relief med polykrom dekoration. Sign. Lindström og mærket verso BL 8, 9/20. Stemplet La Tuilerie, Tregny. Hvid fajance. 55 x 59
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
866/887
Ulrik Møller: "Landskab ved Sperring". Sign. på bagsiden Ulrik Møller 1999. Olie på lærred. 120 x 185.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
866/886
Søren Hagen: "4th of July", 2007-08. Sign. Hagen. Akryl og olie på lærred. 80 x 160. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
866/882
Folmer Bendtsen: Legende børn på en vej. Sign. Folmer Bendtsen. Olie på lærred. 74 x 92.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
866/881
Albert Bertelsen: "Stille dag ved ødegården". Sign. Albert 69. Olie på lærred 60 x 160.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
866/880
Sigurd Swane: Fra kysten ved Lagos, Portugal, 1951. Sign. SSw; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 102.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/878
Hanne Varming: Barnehoved. Sign. H.V. Bronze. H. 27
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
866/877
Niels Hansen Jacobsen: Havfruer. Sign. (indridset) NHJ. Glaseret stentøj på udskåret træsokkel. H. 16,5. B. 23. D. 12.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
866/876
Jean Gauguin: Flamingo, ca. 1913-14. Sign. monogram og stemplet DK for Dansk Kunsthandel. Figur af patineret bronze. H. 22.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
866/875
Ernst Zeuthen: "Buket i en vase", 1926. Sign. Ernst Zeuthen. Olie på lærred. 68 x 79.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK