Jean Gauguin (f. 1881, d. 1961)
Flamingo, ca. 1913–14. Sign. monogram og stemplet DK for Dansk Kunsthandel. Figur af patineret bronze. H. 22.
Litteratur: “Katalog for udstilling af skulpturer og andre arbejder af Jean Gauguin”, oktober 1913, kat. nr. 45–46. Litteratur: “Dansk Kunsthandel DK Katalog nr. 11. Jean Gauguin Udstilling”. Tre eksemplarer af figuren omtalt som kat. nr. 20, 21 og 22.
Malerier, grafik & fotografier, 28. september 2016