ModernArt866
Moderne skulpturer /
Klassisk modernisme
Malerier, grafik & fotografier
2 emner
866/877
Niels Hansen Jacobsen: Havfruer. Sign. (indridset) NHJ. Glaseret stentøj på udskåret træsokkel. H. 16,5. B. 23. D. 12.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
866/876
Jean Gauguin: Flamingo, ca. 1913-14. Sign. monogram og stemplet DK for Dansk Kunsthandel. Figur af patineret bronze. H. 22.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK