ModernArt866
Moderne skulpturer
Malerier, grafik & fotografier
1704/733
Søren Georg Jensen: Skulptur. Usign. Kunststen. 48 x 63.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1704/732
Karel Appel: "Man & Bird", 1974. Sign. Appel, 36/50. Vævet tæppe. 180 x 250.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
866/947
Fernandez Arman: "La Bestia Perita". Motorcykel. Sign. Arman, A.P. Skulptur af bronze. H. 95 L. 162. D. 70
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Ikke solgt
866/936
Svend Wiig Hansen: Siddende kvinde. Sign. S.W.H. I. Patineret bronze. H. 27.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
866/924
Randi & Katrine: "Montre". Sign. på etiket Randi & Katrine 2006. Mixed media installation i beklædt plexiglasboks. H. 43. B. 30. D. 30.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
866/908
Peter Brandes: Monumentalvase. Polykromt dekoreret og glaseret stentøj. H. 110.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
866/907
Jens-Flemming Sørensen: Medusahoved. Sign. Jens-Flemming 77, 1/6. Skulptur af marmor. H. 47.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
866/897
Robert Jacobsen: Uden titel. Stemplet R.J. Skulptur af jern. H. 33.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
866/895
Jesper Neergaard: "IADI". Sign. Neergaard. Hvid poleret marmor. H. 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
866/892
Corneille: Kvinde og kat. Sign. Corneille, 56/60. Polykromt bemalet træ. H. 51. B. 68. D. 20.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
866/890
Bengt Lindström: Relief med polykrom dekoration. Sign. Lindström og mærket verso BL 8, 9/20. Stemplet La Tuilerie, Tregny. Hvid fajance. 55 x 59
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
866/878
Hanne Varming: Barnehoved. Sign. H.V. Bronze. H. 27
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
866/877
Niels Hansen Jacobsen: Havfruer. Sign. (indridset) NHJ. Glaseret stentøj på udskåret træsokkel. H. 16,5. B. 23. D. 12.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
866/876
Jean Gauguin: Flamingo, ca. 1913-14. Sign. monogram og stemplet DK for Dansk Kunsthandel. Figur af patineret bronze. H. 22.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK