ModernArt866
i Bredgade
Moderne malerier & skulpturer
866/737
Karel Appel: Komposition. Sign. Appel. Akryl på papir monteret på lærred. 67 x 104
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
866/736
Carl-Henning Pedersen: "Fuglens Himmelsti", Molesmes 1987. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
866/735
Carl-Henning Pedersen: "Adam" og "Eva", 1996. Begge sign., betitled og dateret på bagsiden. Olie på lærred. Hver 55 x 70. (2)
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
866/734
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel. Akryl på papir monteret på lærred. 68 x 51.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
866/733
Carl-Henning Pedersen: "Drømmen (i hvid-blåt)". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1960. Olie på lærred. 93 x 98
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Ikke solgt
866/732
Carl-Henning Pedersen: "Sol over by", 1956. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på masonit. 61 x 45.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
866/730
Karel Appel: Fabeldyr. Sign Appel, Delft. Keramisk relief i farver. 42 x 53.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
866/729
Egill Jacobsen: "Kylen". Sign. på bagsiden E. J. 62. Olie på lærred. 72 x 57.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
866/728
Pierre Wemaëre: "Pleins feux". Sign. P. Wemaëre 60 samt på bagsiden. Olie på lærred. 132 x 82
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
866/727
Asger Jorn: Komposition. Sign. Jorn 64. Akvarel og oliekridt på papir monteret på lærred. 38 x 33.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
866/726
Carl-Henning Pedersen: "Det grønne hus", Barbizon 1977. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 59 x 69.
Vurdering :
90.000 DKK -
866/725
Sonja Ferlov Mancoba: "Kvinde", 1958. Sign. S.M. nr. 3. Stemplet Rolsted Bronzestøber. Sortpatineret bronze. H. 40.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
866/723
Egill Jacobsen: Maske i gult. Usign. Olie på lærred. 98 x 80.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
866/722
Asger Jorn: "Behind the Teeth". Sign. Jorn 63; betitlet på etiket på bagsiden. Akvarel på papir monteret på lærred. 45 x 30.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
866/721
Benito Quinquela Martín: Parti fra La Boca, Buenos Aires, 1971. Sign. Quinquela Martín; sign. og dateret på bagsiden. Olie på plade. 90 x 100.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
866/720
Samuel Joensen-Mikines: Skt. Hans bål. Sign. S.J. Mikines 66. Olie på lærred. 80 x 100
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
866/719
Jean Dufy: "Aux courses" eller "Calèche et cavaliers". Sign. Jean Dufy. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 44,5 x 56.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
866/716
Jens Søndergaard: Et par ved havet. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
866/714
Jens Søndergaard: "Havbillede". Sign. Jens Søndergaard 46; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 96 x 125.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
866/712
Ingálvur av Reyni: "Fra Hoydalum", 1953. Sign. IR; sign., betitlet og dateret på blændrammen. Olie på lærred. 76 x 92.
Vurdering :
25.000–35.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
866/710
Jens Søndergaard: Udsigt over havet. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 110 x 130.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
866/709
Emil Nolde: "Madonnenfigur und Hyazinthen", 1950. Sign. Nolde. Akvarel på japanpapir. 47 x 32,5.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
270.000 DKK -
866/707
Johannes Hansen: "Ungdom". Sign. monogram 1924. Stemplet Lauritz Rasmussen, København. Bronze. H. 140.
Vurdering :
180.000–200.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
866/705
Oluf Høst: "Landskab, legende børn ved Bognemark". Sign. monogram samt på bagsiden Oluf Høst, Gudhjem, Bornholm. Olie på lærred. 54 x 82.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
866/702
Einar Utzon-Frank: Pige med udslået hår (1918). Sign. Utzon Frank. Pæretræ. H. 38
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
866/700
Harald Giersing: "Karneval" (Selvportræt med rød hue). Sign. monogram 13. Olie på compoboard. 62 x 47
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
866/699
Olaf Rude: "Læsende ung Dame". Sign. Olaf Rude 1912. Olie på lærred. 96 x 64.
Vurdering :
280.000 DKK -
866/698
Johannes C. Bjerg: "Abessinier", ca. 1914-15. Sign. Joh. C. Bjerg. Bronze. H. 56.
Vurdering :
100.000 DKK -
866/697
J. F. Willumsen: Bjergtinder, Schweiz. Sign. J. F. Willumsen 1926 med dedikation til kunstnerens datter, Ingemor Gersemi. Olie på lærred. 50 x 73.
Vurdering :
220.000 DKK -
866/696
J. F. Willumsen: Bjerglandskab, Schweiz. Sign. J.F.W. Okt. 1901. Akvarel på papir. Lysmål 31 x 48
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
866/695
Robert Storm Petersen: Folkeliv i en park. Sign. R. Storm P. Paris 06. Akvarel på papir. Lysmål 44 x 58
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
866/694
Jens Søndergaard: "Regnbuen". Sign. Jens Søndergaard 1948-50; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 121 x 130.
Vurdering :
55.000 DKK -
866/693
Samuel Joensen-Mikines: "Fjell i sól, Hellisgjógv". Sign. S. J-Mikines. Olie på lærred. 74 x 87.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
866/692
Hans Scherfig: Et par tapirer i junglen. Sign. Scherfig 46. Tempera på masonit. 48 x 66.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
866/691
Hans Scherfig: Scene fra Niels Klim i "Det filosofiske land". Sign. Scherfig 1961. Tempera på masonit. 25 x 39.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt