ModernArt866
Moderne malerier /
Nutidskunst
Moderne malerier & skulpturer
866/759
Christian Megert: Uden titel. Sign. på bagsiden C. Megert 59. Caparol og sand på lærred. 82 x 124. (5755)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
866/758
Raymond Hains: Uden titel. Sign. på bagsiden Raymond Hains 1961. Decollage på zink. 37 x 52.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
866/756
Bruno Cassinari: "Alberi sul mare". Sign. Cassinari 54. Olie på lærred. 81 x 65
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
866/755
Carlos Cruz-Diez: "Physichromie No. 393", Paris, Fev. 1968. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. 61 x 62.
Vurdering :
400.000–600.000 DKK Hammerslag:
680.000 DKK -
866/753
Per Kirkeby: Uden titel, 1971. Sign. (utydeligt) på blændrammen Per Kirkeby. Farvede garntråde, grus og olie på lærred. 25 x 35.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
866/752
Enzo Cacciola: Uden titel, 20-2-1977. Sign. og dateret på bagsiden. Cementblanding på lærred monteret på plade. 17 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
866/751
Enzo Cacciola: Uden titel, 21-2-1977. Sign. og dateret på bagsiden. Cementblanding på lærred monteret på plade. 17 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
866/750
Enzo Cacciola: Uden titel, 18-2-1977. Sign. og dateret på bagsiden. Cementblanding på lærred monteret på plade. 17 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
866/748
Daniel Spoerri: "Solvente da Bruciare" eller "Rifiuti di Tegna". Sign. på bagsiden Spoerri 69. Mixed media på plade. 20 x 20.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
866/747
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
866/746
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
866/742
Al Hansen: "Yes SH La". Collage af Hershey chokoladepapir på træ. 10,5 x 9,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
866/741
Sven Dalsgaard: "Clean nr. 2". Sign. Sven Dalsgaard 1976. Viskestykke monteret i kasseramme. 87 x 27 x 7.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
866/740
Paolo Scheggi: "Intersuperficie curva dal rosso", 1962-63. Signeret og betitlet på bagsiden. Rød akryl på lærred i tre lag. 70 x 50 x 5,5.
Vurdering :
2.000.000–2.500.000 DKK Hammerslag:
1.950.000 DKK -
866/739
Toni Costa: "Dinamica Visuale", Padova 1967. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Relief af hvid PVC monteret på bemalet træplade. 37 x 37.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
866/738
Bruno Gambone: Objekt (Tableau sculpture), 1970. Sign. Bruno Gambone 1970 på bagsiden. Akryl på lærred. 40 x 40 x 8.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK