ModernArt866
Moderne malerier
Moderne malerier & skulpturer
866/709
Emil Nolde: "Madonnenfigur und Hyazinthen", 1950. Sign. Nolde. Akvarel på japanpapir. 47 x 32,5.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
270.000 DKK -
866/705
Oluf Høst: "Landskab, legende børn ved Bognemark". Sign. monogram samt på bagsiden Oluf Høst, Gudhjem, Bornholm. Olie på lærred. 54 x 82.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
866/700
Harald Giersing: "Karneval" (Selvportræt med rød hue). Sign. monogram 13. Olie på compoboard. 62 x 47
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
866/699
Olaf Rude: "Læsende ung Dame". Sign. Olaf Rude 1912. Olie på lærred. 96 x 64.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
866/697
J. F. Willumsen: Bjergtinder, Schweiz. Sign. J. F. Willumsen 1926 med dedikation til kunstnerens datter, Ingemor Gersemi. Olie på lærred. 50 x 73.
Vurdering :
220.000 DKK -
866/696
J. F. Willumsen: Bjerglandskab, Schweiz. Sign. J.F.W. Okt. 1901. Akvarel på papir. Lysmål 31 x 48
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
866/695
Robert Storm Petersen: Folkeliv i en park. Sign. R. Storm P. Paris 06. Akvarel på papir. Lysmål 44 x 58
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
866/694
Jens Søndergaard: "Regnbuen". Sign. Jens Søndergaard 1948-50; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 121 x 130.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
866/693
Samuel Joensen-Mikines: "Fjell i sól, Hellisgjógv". Sign. S. J-Mikines. Olie på lærred. 74 x 87.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
866/692
Hans Scherfig: Et par tapirer i junglen. Sign. Scherfig 46. Tempera på masonit. 48 x 66.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
866/691
Hans Scherfig: Scene fra Niels Klim i "Det filosofiske land". Sign. Scherfig 1961. Tempera på masonit. 25 x 39.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt