Traditionel auktion
Moderne malerier /
Nutidskunst
893/739
Peter Bonnén: Uden titel, 1969. Sign. og dateret på bagsiden. Relief af hvidmalet træ med påsatte metalskiver med pink bemaling på bagsiden.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/738
Peter Bonnén: Uden titel, 1969. Sign. og dateret på bagsiden. Relief af hvidmalet træ med påsatte metalskiver med blå bemaling på bagsiden.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/737
Peter Bonnén: Uden titel, 1969. Sign. og dateret på bagsiden. Relief af hvidmalet træ med påsatte metalskiver med grøn bemaling på bagsiden.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/736
Thorbjørn Lausten: Uden titel, 1986. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 142 x 142.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/732
Paul Gadegaard: Uden titel. Usign. Gouache på papir monteret på lærred. 122 x 92.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/731
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
893/730
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/729
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/727
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/724
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/723
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/722
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
893/721
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.500 DKK -
893/720
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
893/718
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
893/717
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
893/716
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
893/715
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
893/712
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/711
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
893/710
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
893/705
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/700
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
893/699
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
893/696
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
893/695
Vurdering :
300.000 DKK -
893/694
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
893/693
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/692
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/691
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/644
Morten Schelde: "The Giant (Mokkukalfe)”, 2017. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/635
Gun Gordillo: Uden titel. Usign. Træplade beklædt med oxideret zink og neonrør. 115 x 40.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/626
Poul Anker Bech: "Golfdrømme i vinternat", 1994. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 132.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
893/625
Poul Anker Bech: "En drift mod havet", 2007. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 148.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
893/624
Poul Anker Bech: "Det røde fjeld og himmelhavet", 2002-2003. Sign. Bech; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 145.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
893/623
Poul Anker Bech: "Familie i morgendis", 2003. Sign. Bech med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 72.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
893/622
Poul Anker Bech: Uden titel (Mens jeg laver the ...). Sign. Bech 1988. Blyant, tusch og lavering på papir. Bladstørrelse 35 x 45.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/621
Poul Anker Bech: "Hidsige skyer", 1992. Sign. Bech med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 44 x 34.
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
893/620
Poul Anker Bech: "Ved et monument". Sign. Bech med titel på bagsiden. Olie på lærred. 34 x 42.
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/618
Paul Gadegaard: Uden titel. Sign. Gadegaard 52. Olie på lærred. 72 x 93.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/617
Maurice Estève: "Composition". Tegning no. 172. Sign. Estève 1958. Kul og farvekridt på papir. Lysmål 58 x 42,5.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
893/616
Maurice Estève: "Composition". Tegning no. 173. Sign. Estève 59. Kul, sortkridt og farvekridt på papir. Bladstørrelse 31,5 x 42
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
893/612
Maurice Estève: "Equisse pour 'Les Amants'" / Skitse til "De elskende". Tegning no. 198. Sign. Estève 33. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 28 x 38.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/611
Per Kirkeby: "Mild Vinter III", Læsø 1989. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 220.
Vurdering :
1.000.000–1.200.000 DKK Hammerslag:
1.300.000 DKK -
893/610
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. Per Kirkeby 72. Syntetisk maling på plade. 61 x 48
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
893/609
Per Kirkeby: "Hestehoved". Modifikation. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1981. Olie på lærred. 74 x 86
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
893/608
Markus Lüpertz: "Harlekin", 2001. Sign. på bagsiden Markus Lüpertz. Olie på lærred med collageelement. 100 x 81.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
893/607
Per Kirkeby: Uden titel, 1977. Modifikation. Usign. Olie på lærred. 32 x 39
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
893/606
Friedensreich Hundertwasser: "Krankes Fenster - Survivant de Laszlo XV". Sign. Friedensreich 1964, opus 587. Mixed media. 14,5 x 22,5.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
500.000 DKK