Traditionel auktion
i Bredgade
Moderne malerier
893/780
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. på bagsiden Mogens Andersen 1994. Olie på lærred. 146 x 114. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/779
Albert Bitran: "Angle-Figure". Sign. Bitran samt på bagsiden Bitran 74-75, 83, D-N 49. Olie på lærred. 146 x 114.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/778
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. på bagsiden Mogens Andersen 1965. Olie på lærred. 116 x 89.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/777
Mehmed Melih Devrim Nejad: "En Avant". Sign. Néjad, Paris 61; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
893/775
Ole Ahlberg: "The Fan". Sign. Ahlberg 05. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/773
Ole Ahlberg: "Blå blomst". Sign. Ahlberg 1990. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
53.000 DKK -
893/772
Lynn Chadwick: Uden titel. Sign. Chadwick 62. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 62,5 x 48. Uindrammet
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/771
Preben Hornung: "Atelierbillede". Sign. monogram samt sign. på bagsiden Hornung januar 1972. Olie på lærred. 80 x 112.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/769
Preben Hornung: "Stilleben". Sign. monogram samt sign. på bagsiden Hornung 1981. Olie på lærred. 37 x 45
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/767
Albert Bertelsen: "Tidlig morgen, Færøerne", 1985. Sign. Albert. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/766
Günther Förg: Uden titel. Sign. Förg 01. Akvarel på papir. Bladstørrelse 39 x 30.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/765
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
893/764
Sven Dalsgaard: “Made in France”. Sign. Sven Dalsgaard 1997. Mixed media på plade. 59 x 59.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/763
Vilhelm Bjerke-Petersen: Uden titel. Sign. v.b.p. Olie på masonit. 54 x 65.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/762
Wilhelm Freddie: Uden titel, 1994-95. På bagsiden attesteret af Ellen Freddie (22-1-1996) efter Freddies død. Olie på lærred. 41 x 33
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
893/761
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
893/760
Arne Haugen Sørensen: "Leda og svanen". Sign. A Haugen Sørensen 09. Olie på lærred. 73 x 116.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/758
Else Fischer-Hansen: "Familien". Sign. på bagsiden E.F-H. 47. Olie på lærred. 92 x 70
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
893/752
Carlo Battaglia: "Studio per Hudson". Sign. på bagsiden Carlo Battaglia 1974. Olie på lærred. 50 x 125. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.500 DKK -
893/751
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
893/750
Gary Kuehn: Uden titel. Sign. G. Kuehn. Olie på pap monteret på træplade. 39 x 100 x 6.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/749
Helge Ernst: "Gudhjem, forår", 1973. Sign. Helge Ernst og sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 97 x 130
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/748
Tonning Rasmussen: "Brev fra Paris via Amsterdam", 1970. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/747
Erling Friis: "Polymnia". Sign. Erling Friis 1939; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/746
Eugène de Sala: Opstilling. Sign. de Sala. Olie på lærred. 65 x 73.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
893/742
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/741
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/739
Peter Bonnén: Uden titel, 1969. Sign. og dateret på bagsiden. Relief af hvidmalet træ med påsatte metalskiver med pink bemaling på bagsiden.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/738
Peter Bonnén: Uden titel, 1969. Sign. og dateret på bagsiden. Relief af hvidmalet træ med påsatte metalskiver med blå bemaling på bagsiden.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/737
Peter Bonnén: Uden titel, 1969. Sign. og dateret på bagsiden. Relief af hvidmalet træ med påsatte metalskiver med grøn bemaling på bagsiden.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/736
Thorbjørn Lausten: Uden titel, 1986. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 142 x 142.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/732
Paul Gadegaard: Uden titel. Usign. Gouache på papir monteret på lærred. 122 x 92.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/731
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
893/730
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/729
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/727
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/724
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/723
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/722
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
893/721
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.500 DKK -
893/720
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
893/718
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
893/717
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
893/716
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
893/715
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
893/712
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/711
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
893/710
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
893/705
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/700
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
893/699
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
893/696
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
893/695
Vurdering :
300.000 DKK -
893/694
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
893/693
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/692
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/691
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/689
Michael Kvium: "Skyscape", 2004. Sign. på bagsiden Kvium 04. Triptykon. Olie på lærred. Samlet 30 x 100. (3)
Vurdering :
75.000 DKK -
893/688
Michael Kvium: "Model", 1992. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 130.
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/681
Michael Kvium: "DNA", 1987. Usign. Inkbrush på lyserødt papir. 200 x 200.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/679
Steinar Jakobsen: "Sunspot", 2001. Usign. Olie på aluminium. 90 x 125. Uindrammet.
Vurdering :
75.000–80.000 DKK Ikke solgt
893/673
Russell Nachman: "Acedia: Dead Danes (September)", 2014. Akvarel, akryl og bladguld på papir. Bladstørrelse 56 x 58,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt