Traditionel auktion
Ældre møbler
893/246
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ efter model af Jonas Frisk (virksom i Stockholm 1805-1824). Sverige, 18. årh.s slutning. H. 75. B. 99. D. 54.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/243
Antoine Krieger: Fransk bureau plat af mahogni med beslag af forgyldt bronze. Hver med lås sign. 'Kriéger á Paris'. 19. årh.s anden halvdel.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/240
Gustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ. Stemplet; 'Stockholms Hall stempel 1777'. H. 158. B. 70.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
893/235
Morgan & Sanders: Et stort Regency udtræksbord af mahogni. England, ca. 1810. H. 73. L. 188. B. 151. L. i alt 406.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
893/234
Et sæt på 14 Engelske spisestuestole af mahogni, hvoraf to armstole. 19. årh.s første halvdel. (14)
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/227
Stor lysekrone af forgyldt og patineret bronze. Empire stil, 20. årh. H. 130. Diam. 90.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
43.000 DKK -
893/218
Paul Sormani: Fransk fritstående skrivebord af mahogni med beslag af forgyldt bronze. Paris, 19. årh.s slutning. H. 73,5. L. 120. D. 71.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
893/217
Fransk kommode af mahogni med montering af forgyldt bronze, plade af marmor. Louis XVI form, 19. årh.s anden halvdel. H. 89. B. 150. D. 62.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
893/213
Et sæt på seks sengustavianske armstole af hvidmalet træ. Stockholm, 18. årh.s slutning. (6)
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
893/212
Altona spejl af forgyldt træ og nøddetræ, facet slebet spejlglas. 19. årh. H. 130. B. 52.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/211
Schleswig-Holstensk Barok chatol med senere Louis XVI overdel. Chatollet 18. årh.s begyndelse og kabinettet 18. årh.s slutning. H. 231 cm. W. 118 cm. D. 63 cm.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/203
Jean-Baptiste Cresson: Et par franske Louis XV armstole af bemalet og forgyldt træ. Stemplet 'I. B. Cresson'. Paris, 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
893/202
Stort svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med gennembrudte rocailler og bladværk, ramme med spejlkant. 18. årh.s midte. H. 153. B. 67.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
893/201
Et par store svenske rokoko armstole af bemalet træ, hver med firsidet rygstykke udskåret med kartouch rocaille og bladværk. Stockholm, 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
70.000 DKK Ikke solgt
893/199
George II spejl i ramme af forgyldt træ. Ca. 1760. H. 170. B. 78.
Vurdering :
175.000 DKK Ikke solgt
893/198
Jacques Dubois, tilskrevet: Fransk Louis XV dameskrivemøbel af japansk lak og Vernis Martin med montering af forgyldt bronze. Ca. 1750. H. 87. B. 61. D. 41.
Vurdering :
600.000 DKK Ikke solgt
893/195
Fransk lysekrone af forgyldt bronze. Régence form, 19. årh.s slutning. H. 85. Diam. 85.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/194
Et par venetianske morian figurer af bemalet og forgyldt træ. 18./19. årh. H. 155. (2)
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
893/192
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/187
Böhmisk barok glaskrone. 18. årh.s begyndelse med komplimenterede dele. H. 105. Diam. 75.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK