Traditionel auktion
i Havnen
Ældre møbler
-
2151/9073
Baltisk konsol af masurbirk og lister af messing. 19. årh. H. 78. B. 93. D. 51.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
-
2116/95
Et sæt på 12 norditalienske senempire stole af mahogni, uskåret med ornamentik. 19. årh.s midte. (12)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2051/8021
Stor gustaviansk sofa af forgyldt træ, udskåret med ornamentik og border, otte runde kannelerede ben. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 105. L. 200. D. 65.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2040/383
Victoriansk credenz af indlagt rodtræ, ibenholt og sortmalet træ. England, 19. årh.s slutning. H. 104. B. 165. D. 48.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
-
2039/113
Fransk Louis XV kommode af nøddetræ med beslag af bronze. Languedoc. 18. årh.s midte. H. 87. B. 129. D. 68.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
896/196
Et par russiske konsoller af mahogni. Skt. Petersborg efter model af Heinrich Gamb. 20. årh. H. 83. B. 110. D. 48. (2)
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2031/348
Fransk prismekrone med bjergkrystal og burformet stel af forgyldt bronze. Louis XV form, 19. årh.s midte. H. 74. Diam. 48
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2026/9012
Claude Leclerc: Fransk Louis XVI møblement af forgyldt træ. Sign. C. Leclerc. Frankrig, c. 1790. Sofa L. 180. (7)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2026/9008
Svensk prismekrone med burformet stel af messing, behængt med prismer, otte lysarme samt indvendig elektrisk lys. Rokoko form, 19. årh. H. 90. Diam. 55.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2016/262
Tidligt victoriansk skrivebord af mahogni. England, ca. 1840. H. 82. B. 140. D. 90,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2016/47
Italiensk konsol af forgyldt og bemalet træ, nedfældet plade af marmor grå. Louis XVI stil, 19. årh. H. 92. B. 108. D. 53.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2016/35
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ med plade af hvid marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 88. B. 97. D. 47.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
-
2015/143
Et par piedestalskabe af bemalet træ, hver med skabsdør med rille rombe. Gustaviansk form. 19. årh. og senere. H. 137. B. 50. D. 48. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2012/9122
Fransk Louis XVI skrivebord efter model af Philippe-Claude Montigny (1734-1800). 19. årh.s første halvdel. H. 79. L. 182. B. 81.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2012/9123
Fransk konsol af udskåret træ med senere forgyldning. 19. årh.s midte. H. 92. B. 128. D. 66.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2012/9096
Gustaviansk sofa med original bemaling, prydet med gennembrudt sløjde og fire . Stockholm, ca. 1800. H. 146. B. 184. D. 88.
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
-
2012/9088
Sengustaviansk daybed af bemalet og delvist forgyldt træ. Sverige, 19. årh.s begyndelse. L. 250.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2012/9087
Et par svenske rokoko spejle af forgyldt træ, begge med portalformet top udskåret med kartouche, rocailler og bladværk. 18. årh.s midte. H. 142. B. 54. (2)
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
-
2012/9077
Stort svensk udtræksbord. Gustavaiansk form, 20. årh.s begyndelse og senere. H. 75. Diam. 141. Fem tillægsplader af 50 cm. L. ialt 391 cm. (6)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2012/9072
Et par gustavianske armstole af senere bemalet træ, hver med buede rygge, kannelerede armlæn, runde tilspidsede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2012/9026
Sengustaviansk halvrund konsol af forgyldt og bemalet træ. Sverige, 19. årh.s begyndelse. H. 86. B. 91. D. 57.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
2012/9002
Fransk konsol af forgyldt træ med plade af marmor. Rokoko form, ca. 1850. H. 82. B. 130. D. 59.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
893/251
Et par gustavianske meget lange bænke af bemalet træ. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 47. L. 358. B. 43. (2)
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
-
893/192
Fritstående fransk konsol af forgyldt træ med plade af hvid marmor. Louis XIV form, 19. årh.s slutning. H. 79. L. 150. B. 85.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK