Traditionel auktion
921/
Vurdering :
50.000 DKK Klar
2336/629
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
906/709
Gerald Genta: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Perpetual Calendar. ref. G 2840 4. Mekanisk værk med automatisk optræk og månefase, kaliber 2986. 1989.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
906/497
Julio Gonzalez: "Pris rouges". Sign. J. G. 1936, titel på bagsiden. Akvarel, tusch og farvekridt på papir. Bladstørrelse 19 x 15.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
2204/547
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2151/822
Pierre Bonnard: "La Toilette Assise", 1925. Sign. Bonnard. Litografi. Lysmål 42,5 x 30.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2151/9073
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
903/673
Maurice Estève: “Grisande”, 1966. Sign. Estève, E.A. Litografi i farver. Lysmål 70 × 54,5
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2123/531
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2121/1013
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2121/549
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2116/1102
Belle Èpoque diamantbroche af platin og guld prydet med talrige old-cut og enkeltslebne diamanter. H-J/VS-P1. L. ca. 5,7 x 2,5 cm. Ca. 1900-15.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2116/95
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
900/556
Pablo Picasso: "Dwarf Danser", 1966. Fra Barcelona-Suiten. Sign. Picasso, 30/60. Efter maleri fra 1901. Offset litografi i farver. Lysmål 66 x 40
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
900/513
Fernandez Arman: "Violon coupé IV", 2004. Sign. Arman, 57/100. Bocquel pd. Bronze. På fod af sortmalet metal. H. 61.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
900/493
We Are The Painters, Nicolas Beaumelle; Aurélien Porte: "She looks like a Mountain", 2012. Sign. på bagsiden på etiket. Mixed media på papir. 50 x 67 x 3
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
900/492
Thomas Zipp: "Drift". Sign. på bagsiden Thomas Zipp 11. Serigrafi, akryl og olie på lærred. 80 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
900/486
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
900/115
Pierre Philippe Thomire, Jacob-Desmalter, tilskrevet: Fransk Empire seng. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
175.000 DKK Ikke solgt
2106/501
Andy Warhol, efter: "Marilyn Monroe". Komplet sæt af ti serigrafier i farver. Udgivet af Sunday B. Morning. Bladstørrelse 91 x 91. Uindrammet. (10)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2105/540
Niels Nedergaard: "Bevægelsesbillede - Neon", 1977-1979. Usigneret. Akryl på masonit. 123 x 114.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2052/645
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2051/8132
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2051/8107
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
2051/8021
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
899/1344
Pablo Picasso: "Le Vieux Roi", 1959. Sign. Picasso, 194/200. Litografi. Bladstørrelse 68 x 51.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
899/1224
Walasse Ting: To kvinder med blomster. Sign. med kunstnerens røde stempel samt Walasse Ting, NY, 83 på bagsiden. Akryl og akvarel på papir monteret på lærred.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Ikke solgt
899/1218
Walasse Ting: Tre kvinder med blomster, 1981. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akryl og akvarel på papir monteret på lærred. 182 x 98.
Vurdering :
899/1178
Walasse Ting: "Chinese Poem", Summer, New York City 1962. Sign. med kunstnerens røde stempel. Tusch og fedtfarve på papir. 181 x 123. Uindrammet.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
899/1135
Carl-Henning Pedersen: "Golden Bird", Dolomiti, 1975. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 106 x 125.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
899/1087
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2049/561
Mogens Møller: "Tegn", 1974. Usign. Metal på sokkel af bemalet træ. H. 126. B. 43. D. 11.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2046/702
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2040/535
Albert Mertz: Uden titel. Sign. på bagsiden AM okt. 79. Mixed media på plade. 70 x 70. Monteret mellem to lag plexiglas.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2040/383
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
2039/1105
Bodil Binner: Diamant solitairering af platin prydet med brillantslebet light brown diamant på ca. 1.09 ct. Klarhed VVS1. Triple excellent cut. Gia certifikat.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
896/779
Antoni Tapies: "Le Grand Grise", 1968. Sign. Tapies, 22/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 153 x 104.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
896/741
Hartwell Yeargans: "The Family". Sign. og med titel på blændrammen. Olie på lærred. 83 x 61.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
896/739
Hartwell Yeargans: Uden titel. Sign. H. Yeargans. Olie på lærred. 63 x 51.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
896/738
Hartwell Yeargans: "Jazz Trio". Sign. H. Yeargans; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 60.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
896/733
Harry Bertoia: Uden titel, ca. 1976. Usign. Patineret bronze. H. 14. B. 11,5.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
896/690
Julia Schmidt: Uden titel. Sign. på bagsiden J. Schmidt 2003. Olie på plade. 90 x 76
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
896/672
Pierre Wemaëre: "Grosse Tête". Sign. P. Wemaëre 65; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 101 x 81.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
896/611
Michael Kvium: "Absolute Nature", 2007. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 190 x 190. Uindrammet.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
896/610
Michael Kvium: "Overgivelse til Omgivelse" (Surrender to the Surroundings), 2004. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 190. Uindrammet.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Ikke solgt
896/601
Michael Kvium: "Be Creative", 1999. Dyptikon. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 100 samt 90 x 70. Uindrammet. (2)
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
896/532
Johannes S. Kjarval: Parti fra Thingvellir, Island. Sign. J. S. Kjarval 1937. Olie på lærred. 102 x 147.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
135.000 DKK -
2039/113
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
896/203
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
896/198
Claude Galle: Empire kaminur af porfyr og forgyldt bronze. Sign. Galle, rue Vivienne 9. Paris, 19. årh.s begyndelse. H. 52. B. 30. D. 19.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
896/196
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
896/113
Patek Philippe: Damearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Nautilus, ref. 4700. Quartz værk med dato visning, kaliber E19C. 1997.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
92.000 DKK -
896/25
Johann Salomon Wahl: Portræt af Prinsesse Louise. Usigneret. Olie på lærred. 237 x 158.
Vurdering :
100.000 DKK -
2036/545
Ole Schwalbe: "Portræt af et maleri II", 1960. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 116.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2035/1100
Diamantarmbånd af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 4.88 ct. H/VVS-VS. Triple excellent cut. Ca. 2016.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2034/39
“Flora Danica” syv sidetallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. 3552. Royal Copenhagen. Diam. 14 cm. (7)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2032/712
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2032/694
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2032/706
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2032/519
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2031/760
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2031/348
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK