Traditionel auktion
893/748
Tonning Rasmussen: "Brev fra Paris via Amsterdam", 1970. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/747
Erling Friis: "Polymnia". Sign. Erling Friis 1939; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/746
Eugène de Sala: Opstilling. Sign. de Sala. Olie på lærred. 65 x 73.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
893/742
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/741
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/740
Peter Bonnén: Skulptur i to dele. Sign. Peter Bonnén. Cortén stål på base af granit. H. inkl. base 140.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/739
Peter Bonnén: Uden titel, 1969. Sign. og dateret på bagsiden. Relief af hvidmalet træ med påsatte metalskiver med pink bemaling på bagsiden.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/738
Peter Bonnén: Uden titel, 1969. Sign. og dateret på bagsiden. Relief af hvidmalet træ med påsatte metalskiver med blå bemaling på bagsiden.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/737
Peter Bonnén: Uden titel, 1969. Sign. og dateret på bagsiden. Relief af hvidmalet træ med påsatte metalskiver med grøn bemaling på bagsiden.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/736
Thorbjørn Lausten: Uden titel, 1986. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 142 x 142.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/735
Peter Bonnén: Skulptur i seks dele. Sign. Peter Bonnén. Cortén stål. H. 100. D. 40. L. 127.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/734
Søren Georg Jensen: Model til skulptur-udsmykningen ved Udenrigsministeriet, Asiatisk Plads, København, ca. 1979. Sortpatineret bronze. H. 16. B. 47. D. 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
893/732
Paul Gadegaard: Uden titel. Usign. Gouache på papir monteret på lærred. 122 x 92.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/731
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
893/730
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/729
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/727
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/724
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/723
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/722
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
893/721
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.500 DKK -
893/720
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
893/719
Albert Mertz: "Jernbanebom (mobil)", 1957. Usign. Relief i bemalet træ, søm og snore. 21 x 46 x 8.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/718
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
893/717
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
893/716
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
893/715
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
893/714
Jens-Flemming Sørensen: Brudt sfære med ansigter. Sign. J. F. Sørensen 3/8, 2007. Grønpatineret bronze på granitsokkel. Diam. ca. 83. Samlet H. ca. 95.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
893/712
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/711
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
893/710
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
893/705
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/704
Walasse Ting: Kvinder og blomster. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akryl og akvarel på papir monteret på lærred. 37 x 49.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/703
Pablo Picasso: "Chouette visage de femme", 1952. Edition Picasso. Madoura, 26/300. Vase af glaseret fajance. H. 28
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/702
Pablo Picasso: "Visage no. 202", 1963. Sign. Edition Picasso, Madoura, 490/500. Fad. Hvid fajance med dekoration. Diam. 25.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
893/701
Pablo Picasso: “Visage No 197", 1963. Edition Picasso, 78/500, Madoura. Assiette af hvid fajance med grøn, blå og sort dekoration. Diam. 25.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/700
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
893/699
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
893/697
Daniel Spoerri: "Tableau Piège", 1972. Sign. på bagsiden Daniel Spoerri med titel og årstal. Assemblage. 70 x 70. D. 27
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/696
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
893/695
Vurdering :
300.000 DKK -
893/694
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
893/693
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/692
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/691
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/689
Michael Kvium: "Skyscape", 2004. Sign. på bagsiden Kvium 04. Triptykon. Olie på lærred. Samlet 30 x 100. (3)
Vurdering :
75.000 DKK -
893/688
Michael Kvium: "Model", 1992. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 130.
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/687
Emil Westman Hertz: "Sedimenter", 2014. Bronze. 56 x 24 x 12
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/684
Emil Westman Hertz: "The Dead King", 2011. Bronze. 42 x 16 x 16
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/681
Michael Kvium: "DNA", 1987. Usign. Inkbrush på lyserødt papir. 200 x 200.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/680
Olafur Eliasson: 'Atlantis' (2003). Sign. Olafur Eliasson 2003. Fotogravure i farver. Bladstørrelse 56,5 x 89,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/679
Steinar Jakobsen: "Sunspot", 2001. Usign. Olie på aluminium. 90 x 125. Uindrammet.
Vurdering :
75.000–80.000 DKK Ikke solgt
893/678
Balder Olrik: “Bridge Tower” fra serien "Under Reconstruction", 2017. Sign. på certifikat på rammens bagside. Edition Large 2/3.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/677
Balder Olrik: “Billboard”, 2016. Sign. Balder Olrik, 2/3. Pigmenttryk på Hahnemühle papir. Lysmål 88,5 x 122.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/673
Russell Nachman: "Acedia: Dead Danes (September)", 2014. Akvarel, akryl og bladguld på papir. Bladstørrelse 56 x 58,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
893/672
Russell Nachman: "Acedia: Dead Danes (February)", 2014. Akvarel, akryl og bladguld på papir. Bladstørrelse 56 x 58,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
893/671
Ib Monrad Hansen: "Financial Times 2", 1992. Usign. Olie på lærred. 200 x 270.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/670
Bjarne Melgaard: "Untitled", 2005. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 300.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Ikke solgt
893/668
Jonathan Monk: “No. 866 (Florida)” fra serien “Holiday Paintings”, 1995. Sign., med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 60×40. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/666
Lars Nørgård: Teaterbillede. Sign. på bagsiden Lars Nørgård, D.K.T. 3/4 1995. Olie på lærred. 133 x 198.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/664
Christian Lemmerz: "Rio Kid", 2003. Sign. Lemmerz 17/30. Bronze. H. 26.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/663
Wura-Natasha Ogunji: "We hid our birds (close up, sky overhead), 2017. Sign. på bagsiden monogram på label. Tråd, tusch, grafit, farveblyant på papir. 61 x 61
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK