Traditionel auktion
-
893/216
Et par russiske prismegirandoler af forgyldt bronze. 18. årh.s slutning. H. 59 cm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/213
Et sæt på seks sengustavianske armstole af hvidmalet træ. Stockholm, 18. årh.s slutning. (6)
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
-
893/212
Altona spejl af forgyldt træ og nøddetræ, facet slebet spejlglas. 19. årh. H. 130. B. 52.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/211
Schleswig-Holstensk Barok chatol med senere Louis XVI overdel. Chatollet 18. årh.s begyndelse og kabinettet 18. årh.s slutning. H. 231 cm. W. 118 cm. D. 63 cm.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/203
Jean-Baptiste Cresson: Et par franske Louis XV armstole af bemalet og forgyldt træ. Stemplet 'I. B. Cresson'. Paris, 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
-
893/202
Stort svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med gennembrudte rocailler og bladværk, ramme med spejlkant. 18. årh.s midte. H. 153. B. 67.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
893/201
Et par store svenske rokoko armstole af bemalet træ, hver med firsidet rygstykke udskåret med kartouch rocaille og bladværk. Stockholm, 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
70.000 DKK Ikke solgt
-
893/199
George II spejl i ramme af forgyldt træ. Ca. 1760. H. 170. B. 78.
Vurdering :
175.000 DKK Ikke solgt
-
893/198
Jacques Dubois, tilskrevet: Fransk Louis XV dameskrivemøbel af japansk lak og Vernis Martin med montering af forgyldt bronze. Ca. 1750. H. 87. B. 61. D. 41.
Vurdering :
600.000 DKK Ikke solgt
-
893/197
Heriz tæppe, nordvest Persien. Klassisk Bidjar/Baktiari design med cypresser, hængepile, træer og stiliserede som meget sjældent ses i Heriz design. 563 x 398.
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
893/196
Gerrit Storm: Hollandsk lygteur i kasse af nøddetræ. Sign. Gerrit Storm, Amsterdam. 18. årh.s midte. H. 48. B. 28. D. 24.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/195
Fransk lysekrone af forgyldt bronze. Régence form, 19. årh.s slutning. H. 85. Diam. 85.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/194
Et par venetianske morian figurer af bemalet og forgyldt træ. 18./19. årh. H. 155. (2)
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
-
893/192
Fritstående fransk konsol af forgyldt træ med plade af hvid marmor. Louis XIV form, 19. årh.s slutning. H. 79. L. 150. B. 85.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/187
Böhmisk barok glaskrone. 18. årh.s begyndelse med komplimenterede dele. H. 105. Diam. 75.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/186
Gregson: Louis Seize lommeur med cylindergang og repetition. 18. årh.s anden halvdel. Vægt ialt 49 g. Kassediam. 37 mm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/185
Vacheron & Constantin: Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. 1905-1910. Vægt i alt 120 g. Kassediam. 53 mm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/184
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld med repetition, kronograf, kalender og månefase. Schweiz ca. 1890. Vægt 130 g. Kassediam. 56 mm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
893/183
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model Submariner ''Kermit'', ref. 16610LV. Mekanisk COSC værk med automatisk optræk kaliber 3135. 2008-2010.
Vurdering :
70.000–80.000 DKK Hammerslag:
76.000 DKK -
893/182
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld stål. Model Submariner, ref. 16613LN. Mekanisk COSC værk med automatisk optræk, kaliber 3135. 1991.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
-
893/181
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model Submariner ''Red Sub'', ref. 1680. Mekanisk COSC værk med automatisk optræk og dato visning, kaliber 1570. 1969-1970.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
82.000 DKK -
893/180
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model GMT-Master, ref. 16750. Mekanisk værk med automatisk optræk og dato visning, kaliber 3075. 1981.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/179
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model Submariner, ref. 1680. Mekanisk COSC værk med automatisk optræk og dato visning, kaliber 1570. 1977.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/178
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model Submariner, ref. 6536/6538. Mekanisk værk med automatisk optræk, kaliber 1030. 1953-1955.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
320.000 DKK -
893/177
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model GMT-Master ''Gilt'', ref. 1675. Mekanisk COSC værk med automatisk optræk og dato visning, kaliber 1570. 1964.
Vurdering :
70.000–80.000 DKK Hammerslag:
76.000 DKK -
893/176
Breguet: Herrearmbåndsur af stål. Type XXI, ref. 3810ST-92-9ZU. Mekanisk kronograf værk med automatisk optræk og dato visning. 2012.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/175
Hublot: Herrearmbåndsur af keramik. Model Big Bang "Spanish Federation LE ", ref. 301.CM. Mekanisk kronograf værk med automatisk optræk, kaliber 7750.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/174
Girard-Perregaux: Damearmbåndsur af 18 kt. guld, ref. 8045. Mekanisk kronograf værk med automatisk optræk, kaliber 3080. 2000'erne.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/173
Andersen: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model World Timer. Mekanisk værk med automatisk optræk. 2004.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
-
893/172
Patek Philippe: Damearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Ellipse, signeret Gübelin, ref. 4461/1. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 16-250. 1960'erne.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/171
Patek Philippe: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld, ref. 3543. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 23-300. 1960'erne.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/170
Patek Philippe: Damearmbåndsur af 18 kt. guld, ref. 3351. Mekanisk værk med manuelt optræk. 1960'erne.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/168
Patek Philippe: Herrearmbåndsur af 18 kt. hvidguld, ref. 3591. Mekanisk værk med automatisk optræk, kaliber 28-255. 1960'erne.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
893/167
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model Daytona, ref. 116520. Mekanisk COSC værk med automatik optræk, kaliber 4130. 2001.
Vurdering :
90.000–100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
893/165
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld og stål. Model Daytona, ref. 116523. Mekanisk kronograf COSC værk med automatisk optræk, kaliber 4130. 2001.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/164
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. hvidguld. Model Daytona, ref. 116509. Mekanisk COSC kronograf værk med automatisk optræk, kaliber 4130. 2004.
Vurdering :
130.000–150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
893/162
Patek Philippe: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Calatrava, ref. 3445. Mekanisk værk med automatisk optræk, kaliber 27.460. 1960'erne.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/160
Vacheron Constantin: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld, ref. 269828. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 203. 1930'erne.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
893/159
Vacheron Constantin: Damearmbåndsur af 18 kt. hvidguld, ref. 7048. Mekanisk værk med manuelt optræk. 1971.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/158
IWC: Herrearmbåndsur af stål. Model Yacht Club, ref. IW390210. Mekanisk kronograf værk med automatisk optræk, kaliber C.89351. 2011.
Vurdering :
40.000–45.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
893/157
IWC: Herrearmbåndsur af 18 kt. hvidguld. Model Portuguese, ref. IW500106. Mekanisk værk med automatisk optræk, kaliber C.51011. 2009.
Vurdering :
70.000–80.000 DKK Ikke solgt
-
893/156
Heuer: Herrearmbåndsur af stål, Model Autavia, ref. 2446. Mekanisk kronograf værk med manuelt optræk, kaliber 72. 1969.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Ikke solgt
-
893/155
Heuer: Herrearmbåndsur af stål. Model Autavia ''Pepsi'', ref. 11630. Mekanisk kronograf værk med manuelt optræk, kaliber 14. 1974.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/154
Rolex: Damearmbåndsur af 18 kt. guld og stål. Model Yacht Master, ref. 168623. Mekanisk COSC værk med automatisk optræk og dato, kaliber 2235. 2005.
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/153
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld og stål. Model GMT-Master II, ref. 16713. Mekanisk COSC værk med automatisk optræk og dato, kaliber 3185. 1998-1999.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/152
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model Explorer ''Gilt'', ref. 1016. Mekanisk COSC værk med automatisk optræk, kaliber 1570. 1966.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
103.000 DKK -
893/151
Omega: Herrearmbåndsur af stål. Model Railmaster, ref. 2914-3. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 284. 1958.
Vurdering :
40.000–45.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/150
Omega: Herrearmbåndsur af stål. Model Ploprof, ref. 166.077. Mekanisk værk med automatisk optræk og dato visning, kaliber 1002. 1973.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
893/149
Omega: Herrearmbåndsur af stål. Model Speedmaster, ref. 2998-5. Mekanisk kronograf værk med manuelt optræk, kaliber 321. 1961.
Vurdering :
90.000–100.000 DKK Ikke solgt
-
893/148
Audemars Piguet: Herrearmbåndsur af stål. Model Royal Oak Jumbo, ref. 5402ST. Mekanisk værk med automatisk optræk og dato visning, kaliber 2121C.
Vurdering :
230.000–250.000 DKK Hammerslag:
255.000 DKK -
893/147
Cartier: Herrearmbåndsur af 18 kt. hvidguld. Model Tank ''Dual Time'', ref. 2552. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 9901 MC. 2007.
Vurdering :
45.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/146
Urban Jürgensen: Herrearmbåndsur af platin, ref. 5. Mekanisk værk med automatisk optræk. 1990'erne.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
893/144
Cartier: Damearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Colisee, ref. 1980. Quartz værk. 1990.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
893/143
Gerald Genta: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Perpetual Calendar. ref. G 2994 7. Mekanisk værk med automatisk optræk og månefase, kaliber 2986. 1989.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/141
Audemars Piguet: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Quantième, ref. BA 5548. Mekanisk værk med automatisk optræk, månefase og perpetual calender. 1980.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
893/140
Blancpain: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Villeret, ref. 6260-3642-55. Mekanisk værk med automatisk optræk og dato visning, kaliber 5L60. 2000'erne.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/139
Patek Philippe: Herrearmbåndsur af stål. Model Nautilus, ref. 5711/1A-010. Mekanisk værk med automatisk optræk og dato visning, kaliber 324 S C. 2013.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
893/138
Patek Philippe: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld og stål. Model Nautilus, ref. 3800. Mekanisk værk med automatisk optræk og dato visning, kaliber 335SC. 1992.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
893/136
Jaeger-LeCoultre: Herrearmbåndsur af stål. Model Reverso, ref. 2608530. Mekanisk værk med manuelt optræk. 2017.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/135
Jaeger-LeCoultre: Herrearmbåndsur af stål. Model Reverso Squadra Hometime, ref. 230.8.77. Mekanisk værk med automatisk optræk og dato, kaliber 977. 2000'erne.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/128
Henrik Olrik: Et par par siddende i en skov. Sign. H. Olrik 1858. Olie på lærred. 78 x 95.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/127
Helfrich Peter Sturz: Kunstnerens hustru Sara Sophie Wilhelmine Sturz (1752-1820). Usigneret. Pastel på papir monteret på lærred. Lysmål 46 x 36.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK