Traditionel auktion
i Havnen
2016/1103
Smaragd- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med smaragd på ca. 2.26 ct. omkranset af talrige diamanter på i alt ca. 1.44 ct. Str. 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2016/820
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2016/501
Bjørn Nørgaard: "Det rejsende element", 1997. Udkast til udsmykning på Trapholt, Kolding. Skulptur af sortpatineret bronze. H. 27. L. 37.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2016/262
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2016/47
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2016/35
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
2016/4
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2015/1127
Safir- og diamantarmbånd af 18 kt. hvidguld prydet med talrige marquiseslebne safirer og brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.90 ct. . L. ca. 18 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
2015/1104
Tiffany & Co.: Rubinarmbånd af 18 kt. guld prydet med talrige facetslebne rubiner. Signeret Tiffany. L. ca. 19 cm. Vægt ca. 54,5 g.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
2015/718
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2015/573
Jens-Flemming Sørensen: Brudt sfære. Sign. Jens-Flemming Sørensen 86. Skulptur af patineret bronze. H. 21. L. 48. B. 36.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2015/569
Hans Voigt Steffensen: Sommerlandskab. Sign. H. Voigt Steffensen 2007; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 235 x 310.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2015/538
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2015/227
Klukflaske med ziirater dekoreret med bringebær og lænker. Tungeformet fod. Gjøvik 1825-1840. H. 24 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2015/143
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2014/1243
Cartier: Diamantørestikker af 18 kt. guld og stål hver prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.26 ct. VVS-VS. Ca. 1980-90. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2014/673
Alexandre Fassianos: "Georgette dans la chambre". Sign. A. Fassianos. Gouache på papir. Bladstørrelse 44 x 47.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2014/533
Damien Hirst: "Beautiful Exotic Stretching Etchy Spinning Void Etching" fra "Stütz Mappe". Sign. Damien Hirst, 46/50 samt i trykket Damien Hirst 95.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2014/541
Thorbjørn Lausten: Uden titel, 1973. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2014/535
Albert Mertz: "Gaveideer fra guldsmeden". Sign. på bagsiden Mertz 89 samt dateret 29/4/89. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 62 x 47,5.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2014/519
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2013/7593
Frodo Mikkelsen: "Ærø Dream". Sign. på bagsidsen Frodo Mikkelsen 2019. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2013/7515
Jesper Skov Madsen: "Cuts and scratches". Sign. på bagsiden Jesper Skov Madsen 2018 med titel. Perforeret lærred monteret på aluminium. 90 x 70.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2012/9122
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2012/9123
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2012/9096
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
2012/9088
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2012/9087
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
2012/9081
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med skive af hvid emalje, flankeret af musicerende ungt par. Frankrig, ca. 1815-20. H. 40. B. 35. D. 12.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2012/9077
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2012/9072
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2012/9026
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
2012/9002
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
893/787
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille 98. EA X/X. Keramisk relief i farver. 54 x 43
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/784
Anker Hoffmann: "Solskinspigen", støbt 1943. Usign. Kunststen. H. 247 inkl. sokkel.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
165.000 DKK -
893/771
Preben Hornung: "Atelierbillede". Sign. monogram samt sign. på bagsiden Hornung januar 1972. Olie på lærred. 80 x 112.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/558
Chanel: "Double Flap Bag" af quiltet sort lammeskind med dobbelt kæderem, gyldent beslag, CC lås, to udvendige og et indvendigt rum med to lommer.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/557
Chanel: " Flap Bag" af sort quiltet lammeskind med gyldent beslag, kæderem, to udvendige og fire indvendige lommer, holder til blyant samt matchende pung.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/344
En samling Margretebægre af delvis forgyldt sølv. K.C. og C.C. Hermann, Edv. Andersen, Heimbürger og A. Michelsen. København, 20. årh. H. 2,5-12,5 cm. (9)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/343
Arnold Krog: Drengehoved af porcelæn. Sign. monogram 3870. Royal Copenhagen. H. 25 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/313
Stort fransk kamingarniture af forgyldt bronze bronze. 19. årh.s slutning. Kaminur H. 65. D. 73. D. 21. Stager H. 50. B. 30. D. 22. (3)
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/251
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
893/192
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK